Какво ли щяхме да правим без шоколадови изкушения, плодови кремчета или карамелизирани вкусотии! И добре, че не ни грози такава заплаха, защото в "солен свят" едва ли се живее лесно.
Ясно е, че сме пристрастени към сладкото, но замисляли ли сте каква може да бъде причината? Освен страхотния вкус, експертите разкриват и други възможни варианти.
Учени от Медицинския колеж Mount Sinai към Нюйоркския университет откриха генът – виновник за страстта към сладкото. При наличие или отсъствие на гена Т1r3 например, зависи дали си пием кафето подсладено или без захар.
Копнежът за сладко може да бъде породен и от недостиг на серотнонин. Това е онова вещество, което събужда усмивките и чувството на щастие в нас. Колкото повече серотонин произвежда нашето тяло, толкова по-радостни и еуфорични сме. Все пак кой не обича да бъде щастлив?
Датски учени пък установяват, че работата с компютър или гледането на телевизия изострят апетита за сладки изкушения. Обяснението им е, че психическият стрес пред екрана предизвиква известни промени в кръвната захар и на хормонално ниво, което пък заблуждава мозъка, че е изразходвал много енергия и се нуждае от нещо висококалорично.
Интересен е фактът, че около 40% от нежния пол са пленени от шоколадовата наслада, а при мъжете този процент е три пъти по-малък.
5 | 0 |