8 март: История на празника

8 март: История на празника

На 8 март се отбелязва Международният ден на жената. Също така 8 март се счита и за ден на майката. Празнуват всички жени, майки, баби, лели, дъщери и т.н. Има много обвинения към жените, които считат днешния ден за свой празник, а още не са станали майки, но това не е от значение. Хубаво е да имаме поводи за празнуване. 

А някога замисляли ли сте се от къде всъщност произлиза този празник, как е започнал да се чества и чия идея е било? Ще ви разкажем малко повече за историята на днешния празник, надяваме се да ви бъде интересно.

Историята на празника започва през 1857 г. в Ню Йорк, когато е организиран един от първите протестни митинги на жените, работещи в текстилните фабрики. Те настоявали за равни права с мъжете, намаляване на работното време и подобряване условията на труд.
През 1909 г. Американската социалистическа партия провъзгласила 28 февруари за Национален ден на жената. До 1913 г. американките са го отбелязвали на последната неделя от месец февруари.

През 1910 г. на Втората международна конференция на работещите жени в Копенхаген е взето решение за учредяване на "Ден на жената", който да се отбелязва всяка година.
В резултат на това решение Международният ден на жената се чества за първи път през 1911 г. в Австрия, Германия, Швейцария и Дания, когато повече от един милион мъже и жени участват в шествия.
От 1914 г. отбелязването на празника в различните страни е на датата 8 март. Той се свързва в началото на века с борбата за политическо, икономическо и социално равноправие.
През 1977 г. Общото събрание на ООН решава 8 март да стане Международен ден за правата на жените и за мир.

В България 8 март първоначално се отбелязва с беседи в тесен кръг социалисти през 1911 г., а през 1915 г. е първото му публично честване. Като общобългарски празник 8 март започва да се празнува след комунистическия преврат на 9 септември 1944 г. Отначало по предприятия, заводи, учреждения се правят събрания, на които се отчита приносът на жените в производството, културата, науката и обществения живот. След падането на комунистическия режим, постепенно честването на празника става такова, каквото е днес. 

Честит празник, мили дами! 

Станете част от Jenite.bg във Facebook!

2 2
Харесва ли ви тази статия?
КЛЮЧОВИ ДУМИ
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay