Зъби, бели като бисери. Надали има човек, който не си мечтае за подобни съкровища. Но не всеки може да се похвали със заветната холивудска усмивка.
За да бъдат зъбите ви здрави, трябва да се подлагате на профилактичен преглед два пъти годишно. Така, освен че ще бъдете спокойни за устната си хигиена, ще спестите и някой друг лев, заради поетите от Здравната каса 2 безплатни манипулации.
За жалост обаче, здрави зъби не означава задължително и "бели". Естественият нюанс на зъбите рядко е в съвършено снежен цвят и в пъти по-разпространен е жълтеникавият такъв. Всъщност често тенът на лицето влияе върху начина, по който изглеждат зъбите. Колкото по-тъмен е цветът на кожата, толкова по-бели са зъбите. Поне визуално.
Съществуват редица методи за избелване. От домашни рецепти до професионални процедури. Единственият проблем е, че ефектът от тях е временен, а вредите - вечни.
Емайлът на зъбите има свойството да ги предпазва. Когато се предприеме избелване обаче, същият този емайл се нарушава. Резултатът е, че зъбите стават по-бели, но не са защитени. Податливи са на вредно външно влияние, а бисерният им цвят изчезва само след няколко месеца.
Избелването с ленти се сочи като едно от най-вредните за здравината на зъбите. В резултат на терапията, белотата е постигната, но защиятният слой се унищожава. Следователно храните и напитките "се лепят" върху зъбите и оставят своя цветен отпечатък. Първо се налага процедурата да се повтаря през половин година, после през четири месеца, после през все по-малко време. А зъбите стават по-жълти и нездрави.
Същото важи и за други, широкоразпространени методи за самолечение. "Бабините" рецепти с лимон и сода, шини с избелващ гел, пасти за зъби за удивителна белота. Всички те, използвани прекомерно и без консултация със специалист, правят зъбите чувствителни и податливи на бактериални влияния. А киселините буквално разрушават зъбния емайл.
Склонни сме да приемем, че гореописаните вреди се получават най-вече ако се прекалява с процедурите. Вероятно от една или две терапии няма да ни стане нищо, но точно такъв ще бъде и "белият" ефект върху зъбите - никакъв.
Повечето зъболекари предлагат професионални методи за избелване, но те също не са съвсем безвредни. Няма как да се променя трайно зъбният емайл, без това да окаже влияние върху здравината.
Ако твърдо сте решили да пренебрегнете съветите ни, ние не можем да ви спрем. Но поне се консултирайте със специалист. Даже няколко. Защото зъбите ви са само 32, при това в най-добрия случай.
14 | 0 |