Даряването на живот е най-ценното нещо, което може да направи една жена. Бременността обаче е период колкото красив, толкова и изпълнен с различни неразположения.
Срещнахме се с доц. д-р Георги Христов, началник отделение "Алергология" в МБАЛ "Токуда Болница София", за да ни разкаже за спецификите на някои от неразположенията, с които е възможно да се сблъскат бременните жени - алергиите.
Най-важното нещо, което трябва да се отбележи е, че бременността не е "отключваща" причина за алергиите, категоричен е доц. д-р Христов. Признаците за подобни заболявания се наблюдават още преди зачеването. Какви могат да бъдат тези предшестващи данни – странични реакции при прилагане на медикаменти, поява на обриви, сърбежи, отоци при поставяне на упойки, сенна хрема, астма, реакции към определени храни, aтопичен дерматит.
Професионалното мнение на алерголога е оплакванията да бъдат изяснени преди жената да реши, че иска да бъде майка.
Преди началото на бременността е добре да бъде известно какво е състоянието по отношение чувствителност към различни алергени на околната и битовата среда, защото тези състояния са наследствени. Ако единият родител е носител на подобно предразположение, вероятността да се предаде на децата е 30-40%, когато и двамата са носители – вероятността е над 70%. Поради тези причини е важно предварителното изследване и предприемането на мерки за лечение. Освен това у нас по време на бременност не е прието да се правят алергологични изследвания, освен за чувствителност към медикаменти и упойки, при налични показания за това.
Най-съвременният начин за лечение на причината на алергичната хрема и алергичната бронхиална астма е имунотерапията чрез поставяне на капки или таблетки под езика. Лечението трае от три до пет години, а за да бъде ефективно, не трябва да се прекъсва. Не се прилага при бременни жени, а в България се смята, че започнатата преди началото на бременността терапия трябва да бъде спряна. Затова доц. д-р Христов съветва ако имате оплаквания, да се обърнем към специалист на време.
Антиастматичната терапия обаче не трябва да се спира по време на бременността. Бременните жени се притесняват от приложението на инхалаторните кортекостероиди, защото се опасяват от странични ефекти върху плода.
Изследванията обаче показват, че ефектът върху развитието на плода от нелекуваната астма и честите пристъпи е по-лош, отколкото ако се приемат медикаментите, обяснява доц. д-р Христов. Астматички, спрели лекарствата, имат по-често проблеми по време на бременността, отколкото тези, които не прекъсват лечението и се доверяват на съвместните грижи и съвети на специалиалистите – гинеколози, алерголози и пулмолози.
Колкото до алергиите, свързани с домашните животни, всичко е строго специфично. Ако забележим необичайни реакции при контакт с любимеца и имаме оплаквания, незабавно трябва да се обърнем към специалист.
Едно от най-важните условия, които трябва да се спазват преди и по време на бременност, както и след раждането, е добрата хигиена, категоричен е доц. д-р Георги Христов.
Бременността е изключително крехък момент както за жената, така и за плода, затова трябва да подхождаме с нужното внимание.
13 | 0 |