Възраждането на българското кино. Възходът на актьорите и сюжетите. Гражданите отново се завърнаха в киносалоните, за да гледат родни продукции. Подобни твърдения чуваме ежедневно и не можем да отречем правдивостта им. От няколко години насам по екраните текат произведения, създадени от наши творци и изиграни от артисти със същата националност.
Завършихме 2011 година, търсейки още нещо за любовта, започваме 2012, потапяйки се в немска приказка от миналия век. "Цахес, наречен Цинобър" е творба от немския писател, композитор, художник и още куп квалификации творец Ернст Теодор Амадеус Хофман, по-известен Е.Т.А. Хофман.
Приказката разказва за феи, вълшебници и чудеса, преплетени в две действителности: историческа и съвременна. В един град, сред бетонни сгради и забързан живот съществува малка антикварна книжарница, в която времето сякаш е спряло. Веднъж няколко от редовните клиенти, провокирани от необичайно посещение, започват да разказват истории. Истории от немския писател Хофман.
Те се пренасят в спомена за Цахес и разказите придобиват образи. Самите разказвачи се превъплътяват в авторовите герои и отвеждат зрителя в далечното и непознато княжество на младия Пафнуциус. Там живее малко, уродливо момче на име Цахес. Преди да навърши 5 години, го открива феята Розабел. За да му помогне, тя го дарява със специално умение - когато някой около него направи нещо хубаво и добро, всички да смятат, че то е дело на нейния любимец.
Годините минават, малкият облагодетелстван герой си остава все така малък, но никой не е в състояние да забележи недъзите му. Докато Захари Бахаров, когото в лентата наричат Балтазар, не е засегнат лично от Цахес и става единственият, осъзнаващ гротескната действителност.
Бахаров-старши за пореден път доказва актьорските си умения. Играе естествено и без излишни превземки. В образа му живеят едновременно и романтичен студент от миналото, и съвременен герой, носещ редица черти от настоящето. Бахаров-младши също не отстъпва на батко си и влиза чудесно в образа на колега на Балтазар. Ролята му не е много голяма, но пък е изиграна на ниво.
Историята продължава с влюбения Захари, чиято дама е отнета от малкия Цахес, наричащ себе си Цинобър, със срещата на студента с вълшебник, способен да разобличи магията и с интересен край, който, разбира се, ще видите на прожекцията.
Филмът е необичаен. Преплитат се времена, реалности, разкази. Способен е да провокира интерес у зрителя към вълшебното творчество на Хофман. Брилянтният актьорски състав се допълва от Христо Мутафчиев, Виолета Марковска, Мая Новоселска, Малин Кръстев, Петър Попйорданов, Емил Котев, Касиел Ноа Ашер и други.
Имайки предвид ниския бюджет от 1 милион и 300 хиляди лева, както и шестте седмици, за които е заснета, лентата е впечатляваща. Тя привлича вниманието с оригиналността си, литературните преплитания, актьорската игра. Режисьор е Анри Кулев, сценарист - Христо Ганев, а костюмите са дело на Марта Миронска.
Нов български филм за любов и приказки тръгва по кината от 20 януари. Романтична комедия, бягаща от битовизма и реалността. Магическа история, представяща немско произведение с български привкус. При това, без типичните родни негативи, а само и единствено в рамките на положителното.
7 | 0 |