Независимо дали имате ученик вкъщи или просто ви предстои пореден учебен ден в живота, съществува сериозна вероятност да ползвате безценните услуги на устройството раница. А как да я носите правилно, разкриват нашите колги от Fitwell.bg.
Това велико изобретение, наречено раница, е възникнало не като средство за пренос на учебници, тетрадки, компютри, телефони и прочие инструменти на модерния гражданин, а като ловен аксесоар, служещ за транспортирането на оръжие и дивеч на дълги разстояния. Впоследствие то намира широко приложение и в туризма, а чак по-късно, през 50-те години на миналия век, започва да наподобява дизайна, който познаваме, и да навлиза по-широко в ежедневието на градския човек. Днес е практически навсякъде, но най-вече – в учебните заведения.
Може би помните, че преди две години имаше една инициатива за осигуряване на втори комплект учебници на учениците, който да седи в училище. Целта – да бъде намалено теглото, което децата носят на гръб до учебното заведение и обратно. Раницата може и да има вина за част от гръбначните изкривявания, от които страдаме понастоящем, но теглото ѝ не е единствената причина за това.
Всъщност начинът, по който се носи тази раница, има много по-голямо значение за това какво влияние ще окаже тя върху тялото ни в дългосрочен план. Идеята е с настоящата статия е да хвърлим малко по-ярка светлина върху този сериозно подценяван аспект от живота на "модерния охлюв".
До 15% от личното тегло
Според две изследвания, раница, тежаща 15 или повече процента от теглото на човека, който я носи, променя стойката му. Един консервативен лимит е 10% от личното тегло. С други думи, ако имаме ученик, тежащ 60 килограма, неговата раница не бива да надвишава 6 или в най-лошия случай – 9 килограма.
Силен пояс – здрав гръб
Когато става дума за носене на раница, повечето хора си мислят за мускулите на раменете и гърба. Реалността обаче е следната – ако има една мускулна група с най-голямо значение за протекцията на гръбначния стълб, то това е поясът. А издръжливият и силен корем се постига не толкова с популярните коремни преси, колкото с изометрични упражнения като различните вариации на планк, ренегатско гребане,палоф преса, куче птичар и др.
Най-тежките предмети – на дъното
Независимо колко тежи раницата ви, когато я подреждате, гледайте да слагате най-тежките предмети отдолу. По този начин центърът на тежестта на багажа ще бъде най-близо до центъра на тежестта на тялото ви (това е тазът) и ще причинява много по-малко умора и отклонения в стойката ви.
Раницата – близо до тялото
По същата логика, колкото по-близо до себе си носите раницата, с толкова по-малка сила ще ви въздейства тя. Избягвайте да я мъкнете в ръка, освен ако не се качвате в градския транспорт, където доброто възпитание изисква това.
Ако имате две презрамки – използвайте ги
Неслучайно повечето раници са оборудвани с две презрамки – по този начин теглото се разпределя симетрично върху тялото и причинява много по-малко умора и деформация на позата и походката. Ако имате основателна причина да носите багажа си на едно рамо (ако сте с дамска чанта, например), старайте се да редувате раменете равномерно.
Да, симетрията е от значение
Освен презрамките, начинът, по който редите багажа си, също е от значение. Старайте се да разпределяте вещите си така, че да нямате по-тежка половина от раницата, която да ви "дърпа" наляво или надясно. Ако имате асиметрична раница (такава с диагонален ремък през тялото), то тя трябва да е далеч по-лека (под 10% от личното ви тегло), за да не оказва потенциално вредно влияние върху гръбнака ви.
А ако сте нарушили някое от по-горе изброените правила за носене на раница и усещате силна болка в раменете, то непременно изпробвайте съветите на Fitwell.bg за самомасаж в домашни условия.
4 | 0 |