Вчера ви предизвикахме да си направите експеримент с едно изследване на психиката. И докато експертите спорят, доколко теста с петната на Роршах е адекватен и е редно да се използва, вижте едно съвременно изследване, което е доста по-логично и съответно - вярно.
Чрез своеобразната пирамида, която ще ви разясним след няколко реда, всеки може да изчисли своя коефициент на щастието. В нея се включват пет основни потребности - принадлежност, утвърждаване, храна, сензорна потребност и секс.
Този тест на щастието е базиран на широкоразпространената пирамида на Маслоу (вдясно), която е представена за пръв път през далечната 1943 година в книгата му "Теория на човешката мотивация”. С две думи, принципът в нея е следният - ако човек не е задоволил основните си, физиологични потребности, то той не би могъл да изпитва удовлетворение от духовното си развитие и позиция в обществото.
Целта на теста на щастието, който ще ви представим, обаче е по-скоро всеки да си изясни в коя сфера от живота си има пропуски и да ги навакса. Една по една ще ви разясним петте потребности, подобно на психотерапевт, а вие можете да си запишете срещу всяка от тях процента на удовлетвореност, който изпитвате от нея в живота си. Например: ако разглеждаме потребността "утвърждване" и околните ви приемат, каквито сте, то процентът удовлетвореност за тази потребност е над 50 със сигурност.
Имайте предвид, че този процент е контекстен и променлив. Може според някого да сте най-щастливият човек на земята, но вие да не сте на това мнение. Също така е възможно, ако днес сте преживели нещо неприятно, посочените проценти да са коренно различни от средната им стойност през останалите дни за текущата седмица.
Принадлежност
Това е обратното на самота. Нуждата да не сме сами е напълно разбираема, тъй като хората са социални животни. Ние не можем да живеем като вълци единаци, а имаме необходимост да прекарваме време с близки и значими за нас хора. По този начин си набавяме един много важен фактор в нашия живот - сигурност. Вашата принадлежност е задоволена, когато имате приятели и семейство, за които знаете, че ви подкрепят безрезервно. На колко процента оценявате личното си удовлетворение от социалните ви контакти?
Утвърждаване
Каквото и да правим, все се нуждаем от одобрението на околните. Когато те не ни възприемат и ежедневно ни се налага да носим маски пред тях, за да не ги разочароваме, това влияе на нашето светоусещане. Много по-щастливи сме, когато ежедневното ни обкръжение ни възприема, каквито сме. Утвърждаването ни като професионалисти в офиса и като добри родители в семейството ни прави особено щастливи. До каква степен мислите, че сте доказали себе си?
Храна
Тук не говорим само за консумацията на хранителни продукти, макар че и тя е от значение за общото ни благоденствие. Всъщност това е целият материален аспект на нашия живот - това са книгите, които всеки човек иска да прочете; дрехите, които иска да си купи, за да изглежда добре; парите, с които да задоволи споменатите материални потребности. Важно е да отбележим, че в ерата на хиперкомуникацията компенсираме липсата на хора около нас с прекомерно развиване именно на тази потребност. Това обяснява и жаждата за шопинг след тежка раздяла - на психологическо ниво ние вярваме, че материалните придобивки могат да запълнят емоционалната празнина. Успявате ли да "консумирате" толкова, колкото ви се иска? Отново отбележете с проценти.
Сензорна потребност
Или иначе казано, желанието на всеки човек да бъде гушкан. Докосването може да не е с еротичен подтекст, като например допира с домашните любимци или прегръдката между приятели. Британското психологическо общество официално е обявило докосването за антидепресант. Спомнете си финалът на филма "Наистина любов”, в който целият екран бе обсипан от кадри с прегръщащи се хора. Тази потребност не е за подценяване, затова преценете - колко процента от желанието си за допир удовлетворявате ежедневно?
Секс
Тази потребност е ясна. Тя засяга взаимоотношенията с най-важния човек в живота ни - нашия партньор. И тук не става дума за количество, а за наситеност и споделеност на преживяването. Колко близък чувствате човека, с когото делите една постеля? А бихте ли желали нещо да се промени?
Съберете процентите, с които сте определили своето удовлетворение от всяка потребност. Сега ги разделете на 5. Полученото число, според психотерапевтите, е "коефициент на щастието”. То показва колко удовлетворени сте от живота си. Разликата до 100 % всъщност символизира нещата, които трябва да оправите в сферата на всяка потребност. Липсва ви принадлежност? Създайте семейство. Не получавате достатъчно "храна”? Прочетете някоя книга или отидете на кино. Винаги има начин да промените своя коефициент към по-добро.
Запомнете - най-важно е как се чувствате. И двата теста, които ви показахме тази седмица, са примерни и не могат да достигнат до дебрите на сложната човешка душа.
49 | 1 |