Това момиче се казва Иустина. Иустина Люленова. 25-годишна чаровница, която ни заразява с енергия и ни кара да се гордеем с произхода си така, както отдавна не сме го правили. Една сутрин, неотдавна, се е събудила с неистовото желание точно в този ден да си направи татуировка. Тъй като в момента нямала пари, взела назаем и още същия следобяд на ръката ѝ вече пишело: "Life is Beautiful". Тези прости думички отразяват цялата ѝ философия за света и живота.
Сега обаче искаме да ви разкажем не за рисунките по тялото на Иустина, а именно за нейния собствен живот. Млад, красив и готов да дарява другите с красота.
Нашата събеседничка е родена в Молдова. Родителите ѝ също са родени там, но корените им са посадени другаде. Майката на Иустина е рускиня, а баща ѝ - чист българин, син на преселници. Усмихнатата Тина разказва, че баба ѝ е много възрастна и никога не са обсъждали конкретно тази тема, но "ако съдя по песните, може би предците на баща ми са някъде от Добруджа, Северна България".
"Какви песни?", попитахме. И получихме стоплящо душата обяснение. Бабата на Иустина носи "много българско име, красиво" - Станка. Тя живее в молдовското село Димитровка и по думите на внучката ѝ, в нейната къща "винаги са се спазвали традициите, всичко, което е българско, винаги е било на почит".
Баба Станка много обича фолклора на предците си и още от малка е предала тази любов и на Иустина чрез песните си. Тина има брат и сестра, които са се устроили съответно в Англия и Испания, но преди 5 години самата тя решава да дойде в България и да потърси късмета си именно тук.
Този избор много ни радва. Как се стигна до него?
Родена съм в Кишинев и завърших българското училище там. То е единствено и е много мъничко - в началото имаше само 80-100 човека, защото в Молдова има повече села, отколкото градове с българско население.
Човекът, който истински ме запали по българския фолклор и ми откри, че мога да запиша да уча такова нещо, бе Тодор Бакалов. Той е професор доктор на музикалните науки и беше дошъл в Молдова от България, за да преподава музика в нашето училище. С него участвах в различни детски състави.
След това завърших като "първенец на випуска", колкото и смешно да звучи, и това ми даде право да избирам какъвто искам университет и специалност в България. Аз избрах музикална педагогика, фолклор в Софийския университет. Имах възможност да бъда и в Музикалната академия, обаче там нямаше български народен фолклор, само класическите дисциплини. А аз държах на фолклора.
Ако трябва да го формулираш с няколко думи, какво е за теб българският народен фолклор?
Той е нещо оригинално, нещо яко, нещо различно. Така го усещам. Преди да дойда в България, познавах цялата дискография, цялото творчество на великите хора в жанра. Винаги съм мислела, че фолклорът е едно от най-хубавите неща, които тази страна притежава. Той и природата. Песните, които са запазени, са изключително красиви.
Имаш ли си любими народни песни?
В момента се ориентирам да възродя песните, които са общо взето забравени, или ги има само в няколко тома на Николай Кауфман. Той ги събираше от разни бабички преселнички по селата из Молдова, Украйна. Вече записах 7 такива парчета, които са чист български народен фолклор.
Какво представлява като цяло настоящият ти музикален проект?
Начинът, по който се виждам като реализация за момента, смесва тези народни песни с електронната музика. Идеята ми не е да стана народна певица и да запиша 10 песни с оркестър. Искам да покажа фолклора в най-якия му вид пред съвременните хора, пред младежите. Нещо като напомняне.
Имам цял екип от хора, с които работя. Надяваме се да направим първо един сингъл, с който да "избухнем”, това ще е голямата изненада. Ще включим много инструменти. Искаме да направим красиво съчетание, в което водещата музика да бъде фолклорът, а електронното ще бъде като бийт. Ще видим как ще се възприеме това и ако всичко е наред, тогава ще направим цял албум.
Смяташ ли, че такъв тип проект ще има пазар и в чужбина?
Да, абсолютно да! Много по-голям, отколкото в България. Всички знаят, че българският фолклор се оценява много повече навън, отколкото тук.
Каква мислиш, че е причината за това?
Красотата на фолклора кара хората в чужбина да го харесват. А ние го приемаме като даденост. Казваме си: "Е, супер готино, там 7 гласа се сливат, полифонично, не знам си какво..." Но всъщност не осъзнаваме докрай какво богатство притежаваме.
А какво ще кажеш за поп-фолк културата в България?
Разбира се, всеки има право да слуша, каквото си пожелае. Но лично аз много се разстроих, когато чух как се използва красивата народна музика. Преди да дойда в България, за мен този "поп-фолк" беше абсолютно неизвестен. Бях много изненадана. Не очаквах, че това е начинът, по който са решили да използват фолклора. Това може да е и причината за неговото недооценяване тук - защото понятието се асоциира с въпросната култура.
Изключително приятно ни беше да срещнем интелигентна и талантлива млада дама като Иустина. От разговора с нея разбрахме още, че засега финансира сама проектите си. За целта тя пее в по-ранната част на деня, а късната използва, за да работи като технически сътрудник във фирма. Понякога това продължава до 3-4 часà през нощта, но Тина е свикнала да живее "на max".
Освен всичко останало, тя пее и по партита. Изявява се като поп вокалистка, импровизира различни мелодии върху drum & bass и dubstep. Можете да я чуете на живо в клуб "Mixtape 5" на 6 април. Междувременно ви предлагаме да изгледате приложеното тук видео, което представя една нейна интерпретация на българска фолклорна музика и да последвате този линк, ако искате да я подкрепите според възможностите си.
Ако се чувствате заредени след тази виртуална среща и искате да ви запознаваме с още свежи и талантливи личности, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
67 | 1 |