Балансът между хората и природата започва се по-осезаемо да се изгубва. Технологичният век, в който живеем, ни отдалечава километрично от естествената ни среда. Вещите ни са произведени на другия край на света и достигат до нас, благодарение на тонове изгорено гориво, само за да изпълнят функциите, от които се нуждае разглезеното ни его. Трудът ни се заменя от технологична сила, натискаме копчета и получаваме резултати. Храната ни е преработена, пакетирана, токсична.
Затова пък преди години няколко хранителни режима, водени от природосъобразния начин на живот, претърпяха своя бум в технологичния ни век, и дори научиха малка част от човечеството да консумира само свежите продукти от градината на баба. Суровоядството се превърна в цяло хранително течение и успя да "потече” дори по българските ширини.
Ние пък решихме да опознаем по-обстойно този тип хранене, който проповядва задоволяването на хранителните ни нужди с изцяло растителна храна, без никаква термична обработка. В търсене на най-подходящия учител, попаднахме на една шантава пънкарка, чието име се носи от уста на уста на Острова.
Кейт Меджик е една от най-известните суровоядки в Англия. Всъщност е позната и извън английските граници. Суровояд от 16 години, пише книгата с рецепти "Eat Smart, Eat Raw”, която се превръща в едно от най-продаваните четива за суровояди в Англия. Нейно дело е и "Raw Living” - наръчник за съвременния суровоядец. През 2008г. написва "Raw Magic”, която също се радва на небивал интерес и положителни критики. В момента Кейт управлява сайта на Raw Living, където споделя много ценна информация на тази тема.
Свързахме се с нея обнадеждени, че ще ѝ остане малко време, за да ни обърне внимание. За наше щастие, тя реши да се отзове и ни разказа за принципите на суровояда.
Здравей, Кейт. Разкажи ни как реши да промениш хранителните си навици и откъде се вдъхнови да бъдеш суровоядка?
Просто се случи интуитивно. В много ранна възраст започнах с вегетарианството, след това се превърнах и във веган. Ядях много плодове, зеленчуци и кълнове. Близък приятел ми каза, че съм истински суровояд, затова наистина се замислих и сама за себе си установих, че това е моят хранителен режим. Беше 1993 година.
Какви са принципите на суровоядството и какво е отношението ти към месото?
Никога не съм харесвала храненето с умрели животни. И от етична, и от здравословна гледна точка, не се чувствам добре, когато ям създания, които са били отгледани, за да бъдат заклани.
Ползи от суровоядството срещам постоянно, това е един огромен положителен скок в моя живот. Представете си как се чувствате, когато преживявате един от онези прекрасни и зареждащи дни. А сега си помислете какво е да се чувстваш така винаги, през всеки един ден!
Ще ни разкажеш ли за цялостната философия на суровоядството?
За мен това е един много духовен хранителен режим. Духовната тренировка и суровоядството вървят ръка за ръка. Ако човек е решил да обърне внимание на своето духовно извисяване, то със сигурност от самосебе си ще промени и хранителните си принципи.
Практикувала съм йога повече от 20 години и смятам, че духовността представлява най-вече лична осъзнатост. Разбирането, че всичко е свързано помежду си, едно цяло, което оказва своето влияние над нас. Осъзнаването, че ние всички сме архитектите на собствената си реалност и онова, което присъства в нашия живот, е там с причина. Трябва да се опитваме да живеем в мир и хармония с всичко около себе си.
Как се храни един суровоядец в забързания живот?
Всъщност не е никак трудно. Важното е да си носиш храната, която обичаш със себе си, особено ако отиваш някъде, където знаеш, че няма да имаш избор. Вярвам и в честото хранене на малки порции, като добра алтернатива.
Суровоядец се става постепенно. Малко по малко се добавят нови и разнообразни храни в хранителния режим, за да свикне тялото с промяната. Дори да си суровояд на 50%, без да избягваш любимите си храни или да променяш кардинално гледната си точка, можеш да усетиш огромната промяна от здравословна гледна точка.
Знаем, че три сина и щастлив съпруг те чакат вкъщи. Какво им сервираш на масата?
Всички те са вегани. Не са научени да уважават "junk" храните. Децата ми знаят, че това не са истински продукти и ги подминават. Естествените им инстинкти и връзката им с организма е все още непокътната. Когато сме вкъщи, ядат изцяло сурови храни, а ако пътуваме надалеч, понякога им приготвям задушени зеленчуци.
Имаш ли си малки трикове, с които ги увличаш да бъдат суровояди?
Научила съм доста такива! Сега ще ви издам един: когато приготвяте храна за детето си, в половината чиния сложете зеленчуци, а от другата страна нещо по-вредно. След това им кажете, че винаги се започва от полезната страна. След като изядат свежите и вкусни зеленчуци, едва ли ще им се хапва и мазен чипс.
Друг малък трик е незабележимото добавяне на сурови храни към ястието. Аз например правя супа от зеленчуци, като половината от тях оставям сурови. След като супата е готова, добавям и суровите продукти, с помощта на пасатор.
Също така намачквам сурови домати, за да станат на сос и ги добавям към спагетите. Или добавям тофу към порцията варени картофи.
А как да вдъхновим и стимулираме децата сами да приготвят храната си?
Смятам, че именно това е ключът към запазването на връзката на децата с истинската храна. Моите синове например винаги ми помагат, когато пазарувам, а аз им разказвам какво купувам и защо. Лесно е и ги учи да различават хранителните групи и да знаят как им влияе всяка една от тях. Окуражавам ги сами да избират какво им се хапва, а ако им се занимава, дори приготвяме ястието заедно. За мен това е фундаментална част от израстването им като хора.
Разкажи ни какво включва хранителното ти меню?
Храните, които ям, не са най-типичните за суровоядец, тъй като практикувам този режим от много години и търся разнообразие. В момента се захранвам предимно с течности и съвсем малки порции твърда храна, за да се чувствам сита.
Може би ще е по-полезно да разкажа за хранителния план на децата ми. За закуска обикновено ядат пудинг от чиа семена или сварена елда. Понякога хапват ленени крекери или филия хляб от лелени семена, намазан с домашен шоколад.
Обядът и вечерята им се състоят предимно от зеленцуци, кълнове и ферментирали храни, като киселото зеле. Винаги присъства и протеин, в лицето на авокадо или семена, например. За следобедна закуска пък хапват свеж плод или десерт, който съм приготвила вкъщи.
Издай ни една своя лична тайна за красота?
Пийте много течности! Аз лично приемам към 4-5 литра на ден, включвайки различни чайове, сокове и ядково мляко към режима си.
Освен това, яжте много здравословни мазнини, които се съдържат в авокадото, кокоса, маслините, лена, конопа.
Приемайте "MSM” (органична форма на сярата), която се среща в много плодове, зеленчуци, зърнени растения. За да елиминирате токсините, приемайте и пробиотици - те се съдържат във ферментиралите храни и киселото мляко.
А кои са любимите ти "суперхрани”?
Лен - може би най-мощното и полезно растение на земята; най-големият вегетариански източник на протеини и естествени мазнини.
Рейши (Линг Ши) - в Китай я наричат "гъба на безсмъртието"; доказано е, че съдържа уникални вещества и влияе много позитивно на имунната система.
Кламат - диворастящото кламатско водорасло, което се е доказало като една от най-полезните "зелени храни”. Съдържа огромен брой витамини, минерали, протеини и мазнини, от които се нуждае организмът.
Мукуна - тропическо растение от семейство Бобови, влияе върху съдържанието на допамин в кората на мозъка; действа и като естествен афродизиак, повишава либидото и влияе над усещането ни за щастие.
11 | 0 |