Тази година се навършват 150 години от рождението на един велик австрийски художник. Ако ви кажем "Целувката”, ще се сетите ли веднага кой е той? Много вероятно, но все пак - името на художника е Густав Климт.
Роден на 14 юли 1862 година в Баумгартен, днешна Виена, той е третото от седем деца. Още на 14 години показва удивителен талант в изобразителното изкуство и печели стипендия за виенското училище по изкуства и занаяти. Много скоро след това се прочува в австрийската столица.
Густав израства със съседи като Зигмунд Фройд, Робърт Мусил и Густав Малер. Работата като художник го сближава с бохемите на австрийската столица - музиканти, филисофи и писатели.
В личния си живот Климт е бил освободен и либерален. Описван е като "непоправим женкар", а мотото на неговия живот е "всяко изкуство е еротика”. Никога не сключва брак официално, но има спътница в живота. Това е Емили Флок, с която живее от 1890 до 1918 година и имат 14 деца.
Що се отнася до изобразителното изкуство, Клим е колкото обичан, толкова и критикуван. Той е основател на школата, известна като "Виенски сецесион", която твърдо се противопоставя на галерийното изкуство. Централни теми в картините на австриеца са женската красота, голотата и еротиката. Именно поради тази причина изкуството му става повод за скандали - предизвиква възмущение в обществото от онова време.
Критиците го определят като "декоратор, преквалифицирал се в художник" и твърдят, че картините му граничат с кича. Въпреки всичко, Климт си остава икона. Произведението му "Портрет на Адел Блох-Бауер І” заема четвъртото място в класацията за най-скъпите картини в света. Оценена е на 135 милиона долара. Колкото до "Целувката", тя е определяна като една от най-популярните картини на всички времена.
Художникът не пише за изкуството или вижданията си, не оставя дори дневник. Той самият се определя като "безкрайно безинтересен" и затова се зарича, че никога няма да нарисува автопортрет. "Ако някой иска да разбере нещо за мен, да се вгледа в картините ми”, казва Климт.
Австриецът умира на 6 февруари 1918 година, след като претърпява инсулт и пневмония заради грипната епидемия във Виена през същата година. Той е само на 55 години, но вече е оставил следата си в историята на изобразителното изкуство завинаги.
Дори Джон Галиано, през 2008 година, създава специална колекция за Dior, вдъхновена именно от изкуството на художника.
Въпреки дръзките възгледи на Климт за онова време, картините му излъчват специфична романтика и спокойствие. Стилът му е неподправен и определено разпознаваем. Както самият художник казва: "Мога и да рисувам, и да си драскам. Аз вярвам в това твърдение и още няколко човека ми казаха, че също вярват в него. Но не съм сигурен, че някое от двете изобщо е вярно".
22 | 1 |