Старите къщи са огледало на градската история. Те помнят промените в околната среда, проследили са движението на милиони хора за всичките години, в които са били над земната повърхност. Ала и тяхното време идва. Някои имат късмета да бъдат реставрирани, други си отиват завинаги.
В новозеландския град Крайстчърч 10 огромни пана с оптични илюзии украсяват една сграда, която скоро ще напусне този свят. Тя е отворила своите врати като училище през 1876, но днес е просто развалина. Години по-късно, през 1981 година, тя е била изцяло реновирана и апартаментите в нея дори били давани под наем.
При земетресението през февруари 2012 с магнитуд 6,3 по Рихтер обаче, е била разрушена из основи. Преди да бъде съборена съвсем, творецът Майк Хюсън решава да ѝ устрои своеобразно изпращане или по-скоро последна почит. Той украсява стените ѝ със 130 квадратни метра шперплат, на който има нарисувани образите на някогашните ѝ обитатели. Онези, които са живели и работили там, но няма да се върнат за последно "Сбогом!”.
Инсталацията е на стойност от 15 хиляди долара, а тази сума е била покрита както от частни дарители, така и от самия Хюсън. Роденият през 1985 година Майк работи като строителен инженер в Австралия, но възнамерява да се върне в Нова Зеландия и да се отдаде на изкуството. Може би работата по порутената къща го е вдъхновила, а носталгията по родината е отключила у него желанието да се занимава с нещо по-артистично от строителството.
0 | 0 |