Учените откриха останки от повече от 1700 вируса дълбоко във вътрешността на ледник, разположен на Тибетското плато, като повечето от тях са нови за науката.
Вирусите са открити от ледено ядро от 1000 фута от ледника Гулия и датират отпреди 41 000 години.
Според Yale Environment, вирусите се различават между по-студените и по-топлите периоди между тези 41 000 години и екстремните промени в климата са причинили формирането на отделна група вируси.
"Това поне показва потенциалната връзка между вирусите и изменението на климата", казва ZhiPing Zhong от държавния университет в Охайо, водещ автор на изследването.
Проучването, публикувано в Nature Geoscience, предполага, че вирусите реагират на промените в климата, тъй като са открили, че някои вируси, първоначално разположени в Гулия, са потенциално транспортирани от райони като Близкия изток или дори Арктика.
Авторите на изследването предупреждават, че някои пасивни вируси, които се отделят от топенето на ледниците, могат потенциално да заразят хората. Въпреки това те гарантират, че вирусите, открити от ледника Гулия, не представляват риск и казаха, че откритието им позволява да направят допълнителни вирусни и климатични връзки на Земята.
0 | 0 |