Почитатели сме на всякакви видове изкуство, включително и на уличното такова. Графитите придават уникален облик на градската среда, а анонимността на авторите им е обаятелна. Днес ще разкрием кой стои зад едни от най-емблематичните графити в метрото на Рим, носещи духа и атмосферата на Ню Йорк от едно време.
Той се казва Brus, а негови творби красят всякакви възможни повърхности - от стени до влакове - както можете да се убедите в нашата галерия. Ще може да го видим в действие този уикенд на столичния ON! Fest, и то за втори път. Посещението му отново ще бъде свързано и с уъркшоп за рисуване на платна. Но да разберем първо нещичко за него...
Ще ни разкажеш ли накратко за себе си?
Аз съм от Рим, Италия. Артистичният ми псевдоним е Брус. Избрах го в памет на починал приятел и с удоволствие ще го използвам до края на дните си. Аз съм италиански артист, който се занимава с улично изкуство вече над 10 години.
Как започна да се занимаваш с графити?
Нека започнем с факта, че страната ми не е най-доброто място за графити сцена, но все пак е в процес на подобрение. Кварталът ми в Рим беше един от първите, които бяха изрисувани и това е благодарение на мен. Бях силно повлиян от Napal, един от първите графити артисти в Рим, а сега с него сме в една банда. Bates и Nasty са хора, на чийто талант също се възхищавам.
Кои са главните идеи и послания, които предаваш чрез работата си?
Без значение от конкретния образ, фокусирам цялата си енергия в това, което правя, независимо дали е на влак, или стена. Винаги се старая да дам най-доброто от себе си, тъй като обичам това, с което се занимавам.
Какво означава за теб графити културата и какво е мястото ѝ в съвременната култура?
Напоследък графити културата се променя много бързо. Графитите възникват като улични рисунки в Бруклин, Ню Йорк, а сега са се развили толкова много, окупирали са всички области - дизайн, мода, реклама и т.н. И това не е неочаквано развитие, тъй като уличното изкуство е свободен начин да изразиш себе си. Броят на хората, които рисуват от сърце, е равен на броя стилове, които съществуват. Толкова е лично всичко. Графитите са и винаги ще бъдат модерни.
Имаш ли любима картина?
Трудно е да се каже. Мога само да заявя, че обичам всички стилове и знам как да направя всичко по най-подходящия начин. О, да, обичам всичко, свързано с графити!
Има ли графити артист, на когото се възхищаваш? Кой и защо?
Впечатлявам се от хора, които си проправят сами пътя до върха. Страхотно е, когато някой графити артист може да нарисува нещо само с 2 цвята и накрая да се получи картина, за която можеш да кажеш, че е прекрасна.
Някои смятат, че графити рисунките са акт на вандализъм. Какво би казал на тези хора?
Не ми харесват приказките, които чувам по телевизията относно разликата между вандализма и изкуството. За мен или всичко е изкуство, или нищо не е. Дори и парче пица може да е шедьовър, въпросът е да го направиш такъв.
Възможно ли е чрез графити изкуството да се осъществи мирен протест или дори революция?
Както казах, графитите са свободно себеизразяване. Ако си бунтар, ще правиш бунтарски графити, както Banksy например. Ако си мирно настроен, ще правиш това, което ти е на сърцето. Повечето хора трябва да опитат да не бъдат толкова тесногръди и да слагат етикета "вандализъм" на всичко. Би трябвало да се стараем да разбираме различно мислещите, а не да ги игнорираме.
Кое е първото нещо, което един графити артист трябва да научи в началото на кариерата си?
Важното е да вярва в това, което прави и всичко ще се получи. Просто е: "Излез навън и го направи”.
Пример за грозна рисунка?
Повечето грозни картини са направени от деца, но това е нормално, защото те нямат опит. Всеки започва от някъде. Същото е, когато като малък се учиш да драскаш нещо на хартия, но в случая стената играе ролята на хартия. Не би трябвало да се ядосваме, а да ги учим как да стават по-добри. Там е смисълът.
Интервю с друга звезда от графити сцената - германеца Omsk, който също ще участва в ON! Fest - може да прочетете при нашите колеги от div.bg
4 | 0 |