Миналата седмица бяха оповестени резултатите от важно изследване на Националния здравен институт в САЩ. Новините са тъжни, но по-добре да се разпространят, за да може цялото общество да реагира адекватно в долуописаните ситуации.
Учените са установили, че от загуба на слуха страдат 9-15% от децата, носители на вируса на СПИН и 5-8% от онези, които не са заразени, но майките им са били ХИВ-позитивни, докато са ги носили в утробата си. По-рано тази година беше съобщено, че и вероятността за езикови увреждания е по-засилена при дечицата, изложени на опасния вирус.
"Ако родителите и учителите знаят, че детето има проблем със слуха, ще могат да вземат мерки за компенсация на това в редица комуникативни ситуации. Например, ще го слагат на предните чинове в часовете и ще избягват твърде шумни места" - казва ръководител на проведеното неотдавна изследване.
В него са били включени над 200 деца, изложени на ХИВ, на възраст между 7 и 16 години. Над 60% от тях също са били носители на вируса. Тъй като темата е изключително деликатна и засяга именно идното поколение на човечеството, решихме да припомним основните факти, засягащи отношението между ХИВ-позитивни родители и техните деца.
- Според Световната здравна организация, ако не се предприема специално антиретровирусно лечение, 30% от бебета на ХИВ-позитивни майки се заразяват в утробата. При още 5 до 20% това може да се случи по време на кърмене.
- ХИВ-позитивният баща е вероятно да зарази майката и оттам - самото дете, по гореописания начин. За да се намали този риск, някои двойки прибягват до пречистване на спермата и изкуствено осеменяване.
- Тестовете на всички деца, които се раждат от заразени жени, показват, че и те са ХИВ-позитивни. Но това не означава, че задължително са заразени, тъй като антителата на майката се прехвърлят на бебето в утробата й.
В заключение можем само да кажем, че от сърце се надяваме за крепкото здраве на възможно най-много деца и родители. И нека онези, които са болни, успеят да изживеят пълноценно времето си, въпреки трудностите!
5 | 0 |