В България, над 3000 жени годишно се разболяват от рак на гърдата.
Убиец №1 за мъжете е ракът на белия дроб. За жените - ракът на гърдата.
Черната статистика сочи, че 56% от пациентките с рак на гърдата успяват да преживеят 5 години. За сравнение, в Европа процентът е 76, а в Щатите - 85.
Смъртните случаи, вследствие на тази диагноза, са над 1 200 случая годишно.
През 2012 г. се очакват над 4000 нови случая.
Д-р Евгени Живков е главен асистент в Катедрата по обща оперативна хирургия към УМБАЛ "Александровска". Участва във всички операции, осъществяващи се в Първа хирургия на лечебното заведение, а ракът на гърдата е сред най-жестоките заболявания, с които се сблъсква почти ежедневно.
В България най-разпространеното раково заболяване сред жените е ракът на гърдата. Има ли фактори, които го предизвикват?
Вярно е, 1 на всеки 10 жени ще се разболее някога от рак на гърдата. Това е статистика, валидна за развитите държави, сред които попада и България. 1% от заболяването е при мъжете, а 99% - при жените.
Има 3 групи фактори, които влияят върху развитието на раковите клетки. Първите са хормонални, т.е. ранна първа менструация, късно раждане, бездетност или късно настъпване на менопауза. Наследствените фактори увеличават 3 пъти възможността жената да се разболее от рак на гърдата. Ако пряк роднина, например майка или баба, е боледувала, шансът за следващите поколения неминуемо нараства. Последната група причинители са общите фактори. Тук попадат, например, замърсяването и тютюнопушенето.
Кога започва рисковата възраст?
Смята се, че жените над 45 години възможността да развият рак на гърдата е по-голяма. Но сме имали случай, в който жена на около 30 години имаше ракови образувания в двете гърди. Едната беше напълно премахната, а другата - частично.
Наблюдава се тенденция, в която колкото по-млад е заболелият от рак, толкова по-агресивна е болестта.
Как сами да се преглеждаме?
Всяка жена може сама да си прави профилактика веднъж месечно. Това става в банята, когато гърдите и ръцете са обилно сапунисани и ръката се прокарва отгоре надолу, за да се провери дали има бучки или изменения.
Неслучайно направленията от личния лекар за мамограф се дават на жени след 50, защото мамографията е облъчване и е по-добре да се прави по-късно. Преди да се стигне до мамолог е добре да се направи изследване с ехограф, което също е много точно.
В някои държави скринингът е задължителен за жените след определена възраст. И ако пациентката не отиде, то тя губи здравните си права.
Възможно ли е да бъде поставена грешна диагноза?
Възможно е ракът да бъде сбъркан с доброкачествено образувание. При съмнение за рак се прави мамография, а след това се взима тъкан, която се изпраща за биопсия. Тя няма как да даде грешни резултати. Вярно е, че всеки тумор е съмнителен. Имали сме случай, в който жена страда от фиброзна мастопатия и гърдите ѝ постоянно са на бучки. Но това не е рак, а състояние на гърдата.
Как протича лечението на рака на гърдата?
Първо жената трябва да подпише съгласие, защото е възможно гърдата ѝ да бъде ампутирана. А ако това не бъде направено с нейно съгласие, тя може да осъди болницата. Преди, освен гърдата, са премахвали и два мускула под мишниците, които спомагат за движението на ръката. Сега не е така. Може да бъде премахната само част от гърдата, както е при Кайли Миноуг, например.
Обикновено се прави ампутация и дисекция на всички меки тъкани под мишницата. Там се намират 90% от лимфните възли, където има метастази.
След операцията пациентът се доклдва на Онкологичната комислия, в която хирург, патолог, химиотерапевт и лъчетерапевт обсъждат случая. Преценява се нуждата от хормонотерапия, лъчетерапия и химиотерапия. За жалост, няма утвърден механизъм за работа с психолог.
По Здравна каса се отпускат протези, но те просто се слагат в сутиена, за да не бъде празно мястото. В редица места по света е възможно да се имплантира силикон.
Има ли статистика, сочеща успеваемостта на лечението?
Ракът на гърдата протича в 4 стадия, затова е много важно да бъде открит навреме. Ако това се случи в най-ранен такъв, Т1, в 80% от случаите пациентката е напълно излекувана. Във втория и третия стадий успеваемостта спада на 50%. Най-фатален е последният, в който успяват да се излекуват между 4 и 10% от болните.
Ако все пак се направи операция, дори и в Т4, може поне да бъде удължен животът на раковоболният.
Какво се случва със здравата гърда? Може ли да функционира нормално?
Принципно да. Жената може да кърми, но не и ако се подлага на химиотерапия.
СБАЛ по онкология в София организира безплатни профилактични прегледи за рак на гърдата, насочени специално за нездравноосигурени здрави жени между 45 и 65-годишна възраст. Мамографските прегледи ще продължат до 8 юни и са само с предварително записване. Те ще се проведат в Отделение по образна диагностика на болницата.
24 | 2 |