Всеки родител иска да дава на детето си възможно най-доброто. Храненето е важна част от развитието на детето, таак че трябва да внимавате с какво храните детето си.
Има няколко варианта- можете да давате на детето купени пюрета в бурканчета, да поръчвате детска кухня или да приготвяте храна у дома. Разбира се, всичко зависи от вашите предпочитания, но доста родители избират да приготвят сами храната за бебето си.
Ето как да приготвяте пълноценна, безопасна и вкусна храна за вашето бебе:
1. Използвайте по-рядко срещаните зеленчуци и плодове
Pexels
Има много основни хранителни вещества, които поддържат здравословното развитие на мозъка - и не всички те се намират в основните, ежедневни, плодове и зеленчуци.
За да сте сигурни, че вашето дете получава хранителните вещества, от които се нуждае, потърсете голямо разнообразие от зеленчуци и плодове като водорасли, гъби шийтаке, тиквени семена, слънчогледови семки и други, които имат висока хранителна стойност, включително докозахексаенова киселина, желязо, цинк и витамин Д.
2. Пазарувайте разумно
Pexels
Важно е да купувате хранителни продукти с доказан произход. Това, че храните детето си с органични продукти, не ви гарантира, че те са полезни и с чист състав. Ако имате възможност да купувате домашни плодове и зеленчуци, млечни продукти и месо, това определено е по-добрият вариант от продуктите с етикет "био" в магазина.
3. Не се заблуждавайте от опаковката
Pexels
Ако понякога разчитате на готовите бебешки пюрета, четете състава. Понякога етикетът е доста заблуждаващ. Ако изберете например спанак с ориз, вероятно си мислите, че детето ви ще получи достатъчно полезни вещества от спанак. В някои случаи обаче, тези готови ястия съдържат например 5% спанак, което е буквално нищожно количество. Имайки предвид това, доста по-добре е да приготвите ястието сами, вместо да купувате готови бурканчета.
4. Залагайте повече на зеленчуци, отколкото на плодове
Pexels
Като общо правило, давайте на бебето повече зеленчуци, отколкото плодове, тъй като в плодовете има повече захар. Важно е също да давате разнообразна храна. В първите 12-18 месеца от живота, детето развива своите вкусове, така че е важно да опитва различни неща. По този начин ще се научи да яде повече неща.
5. Избирайте разумно техниката за готвене
Pexels
Излишно е да казваме, че децата не бива да ядат пържена или много мазна храна. Добре е да готвите предимно на пара, да варите или да печете храната. Приготвянето на храна на еър фрайър също е подходящо за малки деца.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |