Могат ли интервалите на будуване да помогнат на вашето бебе да спи по-добре?

Могат ли интервалите на будуване да помогнат на вашето бебе да спи по-добре?
Pexels

Всеки, който има бебе, знае, че темата със съня е много деликатна. Истината е, че откакто съществуват бебета, съществуват и изморени родители, които се чудят как да накарат малкото си слънчице да спи по-добре. 

Едва през последните години започна да се говори за така наречените интервали на будуване. Но какво представляват те и могат ли да помогнат на вашето бебе да спи по-добре? 

Какво представляват интервалите на будуване?

Казано по-просто, "интервал на будуване" е колко дълго бебето обикновено остава будно ("прозорец" между периодите на сън). Започва, когато вашето мъниче отвори очи след приятна дрямка и приключва следващия път, когато сънят започне отново.

Например, ако вашето бебе се събуди от дрямка в 14:00 и заспи отново в 16:00, това е 2-часов интервал на будуване. Ако това се случва всеки ден, това се превръща в предсказуем модел, който можете да използвате, за да изградите груба рутина за сън-събуждане.

На родителите се препоръчва да обърнат внимание на интервалите на будуване, за да забележат модели и да им помогнат да предвидят кога да сложат бебето да спи... преди да е толкова преуморено, че да стане кисело. Докато някои родители смятат, че оставянето на бебето им да се преуморява ще доведе до добър дълъг сън, обикновено това има обратен ефект. Преуморените бебета често стават толкова нервни, че всъщност не заспиват.

Обръщането на внимание на графика на вашето бебе също може да ви помогне да структурирате дните си и да придадете малко организация на ежедневния хаос! Може да отнеме известно време, преди бебето да се установи в график с определен брой дрямки на ден в точно определено време. Но ако знаете, че бебето ви може спокойно да будува 2 часа, знаете, че след сутрешния му сън вероятно имате време да го нахраните и да изтичате до аптеката или да изпиете бързо кафе с някоя приятелка, преди вашето бебе да има нужда да заспи отново. 

Могат ли интервалите на будуване да помогнат на бебето да спи по-добре?

Родителите са склонни да чакат празни погледи, търкане на очи и големи прозявки, за да разберат, че тяхното бебе е готово да заспи. Проблемът е, че след като вашето мъниче покаже тези сигнали, вече е на ръба на преумората. Ето защо интервалите на будуване дават на родителите шанс да предвидят умората и да сложат бебето в леглото, преди да е станало невъзможно.

Интервали на будуване по възраст

Въпреки че нуждите от сън на всяко бебе са различни, ето едно доста добро ръководство за това колко дълго бебетата обикновено остават будни през деня (по възраст):

0-1 месец: 45-60 минути

1-2 месеца: 1-2 часа

3-4 месеца: 1,5-2,5 часа

5-7 месеца: 2-4 часа

8-10 месеца: 2,5-4,5 часа

11-14 месеца: 3-5 часа

15-24 месеца: 4-6 часа

Ето и 4 полезни съвета:

1. Познавайте признаците за сънливост на вашето бебе

За да научите интервалите на будуване на вашето бебе, трябва да разпознаете кога то е естествено готово да спи. Целта е да приспите бебето си, преди да се е преуморило.

Можете да използвате горните прозорци като грубо ръководство, но ключът е да наблюдавате бебето си, както и часовника! Когато видите признаци на сънливост – като намалена активност, прозяване, втренчване, мигане и/или търкане на очите – истината е, че вероятно вече сте малко закъснели. 

Например, ако вашето 3-месечно дете започне да се прозява и да търка очите си на 75-ата минута, следващия път опитайте да го оставите будно около 60 минути.

2. Използвайте 5-те S

Настройването на уникалните ритми на вашето бебе може да ви помогне да решите кога бебето спи. Но когато става въпрос за това как да накарате бебето си да спи, 5-те S за успокояване на бебета ще бъдат един от най-важните инструменти, които имате.

5 S помагат да се пресъздаде среда, подобна на утробата (известна още като много любимото място за сън на бебето) със стегнато повиване, бял шум, люлеене, държане в позиция настрани/по корем и сучене. Това са 5-те тайни на спокойното бебе. Възползвайте се от тях!

3. Водете дневник на съня

Новите родители имат около един милион неща в ума си… така че може да е лесно да забравите дали бебето ви е отворило очичките си в 7 сутринта или в 7:30 сутринта, за да следите интервала на будуване. Можете да си записвате часовете или да използвате приложение за проследяване. 

4. Бъдете гъвкави

Въпреки че е страхотно да имаме планове и рутина, нашите деца са тук, за да предизвикат всички тези очаквания – особено що се отнася до съня. Родителите трябва да са готови да се напасват, когато е необходимо.

Това означава, че може би интервалите на будуване на вашето бебе няма да изглеждат по същия начин като тези на други бебета на тяхната възраст... или дори по същия начин като техните собствени интервали на будуване миналата седмица. Доколкото е възможно, опитайте се да се оставите на течението. 

Станете част от Jenite.bg във Facebook!

Последвайте Jenite.bg в Instagram!

0 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay