Могат ли поничките и другите преработени храни като тях да докарат до депресия хората? Изследователи твърдят, че отговорът е "Да!".
Вече е пределно ясно, че една трета от населението на земята попада в графата на хронично затлъстелите хора. Факторите за това са много, но основните са липса на движение и качеството (и количеството!) на консумираната храна. Нездравословната диета и недостатъчните физически занимания водят до затлъстяване, което след това може да доведе до диабет, сърдечни заболявания, високо кръвно налягане и някои видове рак. Малко известен факт е обаче, че храната може да се отрази на мислите и настроението.
Според ново изследване около една четвърт от всички американци "страдат от психично разстройство" и диетата вероятно е виновна за част от лудостта.
Връзката между храненето и психическото здраве е нова област за изследователите. Проучвания вече са показали по-тясна връзка между двете теми. Резултатите показват, че яденето на пълнозърнести храни, непреработени и богати на хранителни вещества зеленчуци, плодове, месо и риба се свързва с по-малко случаи на психични проблеми. И съответно диетата с високо съдържание на нездравословна храна (пържени и преработени храни, захар, рафинирани зърнени продукти) води до по-висок риск от психично заболяване.
Важно е да се отбележи, че до този момент доказателственият довод е простата корелация. Научните изследвания не могат да докажат директната причинно-следствена връзка. Въпреки това, дори да не е напълно доказано, че някои храни могат да допринесат за проблеми с психичното здраве, силната връзка е трудно просто да се игнорира.
Някои от учените вече имат теория. Микробите, както добрите, така и лошите, живеят и се размножават в стомашно-чревния тракт. Изследователите сега смятат, че тези чревни микроби са в пряка връзка с мозъка и освен това имат много мощна роля за нашето физическо и психическо здраве.
Така че, просто казано, когато се консумира твърде много нездравословна храна, се стимулира размножаването на болестотворните бактерии и се нарушава балансът на чревната микрофлора. Това дава тласък на първоначалните промени в мозъчната химия, които след това може да променят настроението и поведението. Така се стига до депресия и тревожност.
Изследователите споделят, че е все още прекалено рано да се прогнозира дали една ден лекарите ще предписват по-добра диета като средство за подобряване на психичното здраве, вместо психотропни лекарства.
За още статии на тема "Здраве" станете част от Jenite.bg във Facebook!
1 | 0 |