Основната цел на диетата е смъкването на килограми, но често се случва точно обратното. В крайна сметка много хора стават по-дебели вследствие на екстремните хранителни режими." В дългосрочен план диетите не вършат работа", казва психотерапевтът и специалист по хранене Карън Кьониг, автор на пет книги, свързани със загубата на тегло.
Изследователи от Калифорнийския университет в Лос Анджелис са установили, че хората, които преминават през диета, обикновено губят 5-10% от първоначалното си тегло през първите шест месеца. В крайна сметка обаче, между една трета и две трети от тях възвръщат и дори увеличават килограмите си в рамките на 4-5 години.
Трейси Ман, професор по психология в Университета в Минесота, смята, че процентът на увеличилите теглото си дори е много по-висок. Резултатите са изопачени от методологическа гледна точка, защото в много от случаите се поместват изследвания със солидни резултати за отслабване.
Причината за наддаването е склонността на хората да прекаляват с неща, които са им били дълго време забранявани. Когато съгрешат, те гуляят, споделя Карън Кьониг. "Ако диетите всъщност вършеха някаква работа, нямаше да има нужда хората да преминават през толкова много от тях", казва психологът Алексис Конасон от Центъра за изследване на затлъстяването в Ню Йорк. Експертите твърдят, че вместо да се впускат в краткосрочни диети, хората трябва да изберат и по-дългосрочен план за хранене, който ще им помогне да намалят калориите чрез здравословни храни. Храненето обаче не бива да се свързва с чувство за лишение.
Нещо повече, самите диетични храни може да доведат до напълняване. Това се дължи на етикетите, които потребителите в повечето случаи не разбират. Според проучване, публикувано през 2006, хората изяждат до 50% повече от храни, на чийто етикет е изписано: "Ниско съдържание на мазнини". Потребителите приемат, че въпросните продукти съдържат по-малко калории, но това често не е така.
И накрая, но не на последно място, диетичните напитки също водят до трупане на килограми. Изкуствените подсладители се хвалят с ниско (дори нулево) съдържание на калории. Това обаче не означава, че са полезни за здравето ни. Няколко мащабни проучвания са открили връзка между консумацията на аспартам и наддаването на тегло.
Рискът от затлъстяване е двойно по-голям при хората, които пият по 21 такива напитки седмично, спрямо тези, които не го правят. Това е заключение на изследване от 2008 година. Въпреки че е трудно да се докаже директна причинно-следствена връзка, различни учени дават своите предположения. Според някои подсладителите не могат да отговарят напълно на нуждата от захар и по този начин обострят апетита за сладко. Други са на мнение, че изкуствените подсладители влияят на метаболизма.
Всяка сряда ще публикуваме информация относно заблудите, на които стават жертва хората, имащи желание да отслабнат. За да разберете останалите лъжи в индустрията, станете част от Jenite.bg във Facebook!
23 | 0 |