Ако ви харесва идеята за природосъобразен начин на живот, все отнякъде трябва да започнете. Защо първо не опитате да промените съдържанието на основните продукти, които консумирате – например кафе? Опитайте да замените обикновената захар с био подсладител и това може да бъде първата стъпка към коренна промяна в начина ви на живот. Бялата кристална захар има няколко аналога, които може да използвате в кафето си.
Агаве
Това е растение, подобно на кактус, което вирее в Мексико. От него се прави текила, а нектарът му се нарича "медена вода". Филтрираният сок се състои главно от глюкоза и фруктоза. Той е по-сладък от меда, но не е толкова гъст.
Нектарът е забележителен с това, че гликемичният му индекс е по-нисък в сравнение с повечето подсладители, т.е. има ефект на запазване на чувството на задоволеност от храненето за дълго време. Храните с висок гликемичен индекс пък могат да предизвикат нежелани повишения в кръвната захар, оставяйки чувство за дискомфорт и "празен стомах".
Мед
Едва ли този продукт е нов за вас – особено през зимата, много хора предпочитат мед в чая си, вместо захар. Той не само има приятен аромат, а и е богат на лечебни свойства. В пчелния мед се съдържат биостимулатори - вещества, повишаващи жизнената дейност на организма. Освен всички други ценни качества, които притежава, медът помага при главоболие и облекчава махмурлука. Или с две думи – има много доводи окончателно да забравите за употребата на бяла захар.
Стевия
Тя е естествен подсладител и заместител на захарта. Стевията е силно разклонен храст, с прости листа и малки, бели цветове. Листата от стевия в естествената си форма са приблизително 10-15 пъти по-сладки от обикновената захар, а под формата на екстракт от стевиозиди сладостта достига от 100 до 300 пъти по-високи стойности от тези на захарта. При това без нито една калория!
Меласа
Така се нарича тъмния гъст сироп, който е остатъчен продукт от производството на захар от тръстика или цвекло. Качеството на меласата зависи от това колко зряла е суровината, колко захар е извлечена от нея, както и какъв метод на извличане е използван. Меласата се използва за производство на ром, спирт, глицерин и други продукти.
Този подсладител е с богато съдържание на желязо, тъй като в процеса на добив на захар от захарна тръстика най-ценните компоненти на растението се концентрират в меласата.
Кленов сироп
Получава се от сока на захарния клен, който расте само в Северна Америка. Той е изключително богат на калий, калций и желязо. Хората, които са загрижени за приема на калории, предпочитат този продукт, тъй като е лишен от мазнини и е напълно органичен. Кленовият сироп може да замести захарта във всички области на нейното приложение - като подсладител за горещи напитки, печени тестени изделия, дори месни или зеленчукови ястия.
Кафява захар
В сравнение с бялата кристална захар, кафявата е по-безвредна и по-лесно се усвоява от организма. Съдържа захар на кристали, извлечена от захарна тръстика и е богата на витамини и минерали. Има лек карамелен вкус и може да се използва в приготвянето на детски храни.
Изборът на подсладител за кафето е само първата стъпка към вашия нов, био живот. Но всичко се постига с воля и постоянство, така че, дори да ви е трудно в началото – не се отказвайте!
3 | 0 |