Просто трябва да си признаете, че ловуването за "евтин", вкусен и здравословен обяд е едно от големите ежедневни предизвикателства пред офисните лъвици, които сте. Фактът, че трябва да се храните в средата на деня за вас може да е свързан с изключително много пари и стрес, но трябва да знаете, че благодарение на него съдържателя на бистрото-до-офиса и цялото му семейство имат какво да сложат на масата. Супер, нали?
Точно в този момент е необходимо да си зададете следните няколко въпроса:
- Настроена ли съм благотворително?
- Изпитвам ли наслада от вкуса на обяда си?
- Той засища ли ме?
- Знам ли какви суровини са използвани за направата му?
- Могат ли тези суровини да се нарекат здравословни?
Ако отговорите с "не" на повече от един от изброените въпроси, тази статия е за вас. Защото, каквото и да си говорим, едно обедно меню трябва да заслужава всеки един от припечелените с офисния ви лъвски труд левове не само със своя вкус но и с количеството си и не на последно място - със своята здравословност.
За съжаление, горното условие е изпълнимо само в домашни условия и целта на настоящия материал е да ви покаже, че това не е чак толкова непосилно, колкото се опитвате да си го представите. Казано по друг начин, приготвянето на обяд, от който няма да фалирате и ще се почувствате добре, е супер лесна задача.
На първо време ще ви е необходима кутия за храна, но и празните кутии от сладолед вършат чудесна работа. На второ време (има ли такъв израз в българския?) ще трябва да организирате пространството в нея така, че една трета от него да бъде отредена за зеленчуци, една четвърт да е територия на белтъчините, друга четвърт - на въглехидратите, и една пета - на мазнините.
За да не навлизаме в прекалено много технически детайли, нека си представим вашия здравословен обяд като една голяма салата, в която могат да намерят място следните продукти в следните съотношения:
- 30% зеленчуци - всякакви сурови, печени, задушени, приготвени на пара зеленини, чушки, моркови, тиквички, домати, патладжан, грах, броколи, карфиол зелен фасул и т.н.;
- 25% пълноценен протеин - извара, яйца, птиче месо, риба, немазно свинско, говеждо (стига да си намерите хубаво);
- 25% въглехидрати в минимално преработен вид - ориз, картофи, киноа, елда, булгур, паста, пълнозърнест хляб, варива, сладки плодове;
- 20% мазнини под формата на ядки, авокадо, семена (сусам, слънчоглед) или 10% под формата на краве масло, зехтин, кокосово масло и други концентрирани масла и олиа.
Или, ако идеята с кутията и всичките тези проценти ви се струва прекалено засукана и трудна за запомняне, винаги можете да използвате за ориентир следната графика, която е взаимствана и адаптирана от Precision Nutrition. Повече за тяхната концепция за контрола на порциите можете да прочетете в статията ми във FitWell.bg.
8 | 0 |