След като цял месец обсъждаме истински сериозната тема "Здраве", няма как да се отнесем с пренебрежение и към психичното такова. В най-скоро време възнамеряване да потърсим "професионална помощ" и да споделим с вас ползите от психотерапията. Преди това обаче, нека поговорим за така разпространения от десетилетия култ към тестовете за анализ на личността.
Масата хора ги намира за удивителни, голяма част от специалистите обаче ги поставя под въпросителен. Тъй като ние нямаме претенции да бъдем сред тях, ще се спрем на трети вариант - този с многоточието. Не можем да кажем със сигурност дали е полезно или вредно за обществото използването на всевъзможни психологически тестове по време на семинари, тиймбилдинги, преди назначаване на работа или приемане в различни детски заведения. Но сме категорични по въпроса, че изследването на човешкия мозък не е шега работа и ако ще се взимат насериозно резултатите от каквито и да било анализи, те задължително трябва да са направени от истински психоаналитик.
Предполагаме, че това си го знаете, но все пак сме хора и любопитството към възможността да погледнем в загадъчните дълбини на собствената си психика трудно ще ни напусне. Ако ще и да става въпрос само за развлечение през свободното време. За онези, които нямат търпение да си направят поредния тест, сме подбрали две интересни предложения. По-старомодното от тях ще получите още днес, а утре очаквайте нов, разтоварващ и забавен тест, който се използва в психотерапията.
Те не са изсмукани от пръстите лигавщини в стила на тийнейджърските списания, а представляват реални методи за психологическо изследване. И все пак повтаряме: написали сме ги по-скоро с развлекателна цел. Тъй като най-вероятно не сте специалисти в тази област, можете да си ги направите от любопитство, но това не означава, че получените резултати непременно ще бъдат достоверни. Или подробни.
Смята се, че цялата дълга и объркана история на култа към психологическите тестове започва от така наречените "мастилени петна" на Херман Роршах. През 1921 година този шведски психиатър и психоаналитик пише книгата си "Психодиагностика", в която поставя основите на прословутото "мастилено" изследване. За съжаление, създателят умира само година след това и не успява да види широкото приложение на откритието си - неговата голяма, според мнозина дори фанатична, мечта. Той смята, че реакциите спрямо въпросните петна разкриват най-потайни кътчета от подсъзнанието на пациента.
По-късно тестът е доразвит и от други учени, превръща се в най-популярният проективен метод за изследване на личността. Същевременно е обгърнат от тайнственост и противоречия. Макар немалко специалисти да го прилагат и до днес, повечето смятат, че не е благонадежден. Намират го дори за опасен. Причините са различни: че първоначално е служел за анализ на тежко проявени престъпници, а когато са започнали да го прилагат към останалите хора, вероятността да излязат "луди" също била голяма; че резултатите до прекалено голяма степен зависят от субективната оценка на изследващия; че изображенията вече са познати в публичното пространство и пациентът може да подготви реакциите си предварително.
И все пак, в случай, че ви е любопитно, можете да добиете представа за теста с мастилените петна от нашата галерия. Вгледайте се във всяко изображение за около 10 секунди. Какво виждате? Запишете както естеството на образите, действията, които извършват, така и личните си усещания по отношения на тях и на петното. Най-важно е първоначалното впечатление, така че не го пренебрегвайте, дори да ви се струва глупаво или твърде абстрактно. Не отделяйте повече от минута на изображение. След това можете да разтълкувате отговорите си с помощта на информацията тук.
Имайте предвид, че при сериозен анализ специалистът би могъл да ви наблюдава, да задава допълнителни въпроси, да състави становище в дълбочина. Ние сме се спряли само на по-лесните и достъпни значения, така че тестът няма твърде големи претенции за акуратност.
100 | 31 |