Той хърка като мечок, тя рита на сън като магаре. На нея винаги ѝ е студено, докато той не спира да се оплаква колко му е топло. Всяка нощ спалнята се превръща в бойно поле, а многобройните проучвания по въпроса показват, че половината от хората, страдащи от безсъние, го дължат на партньора си. Ако и вие изпитвате проблеми със съня, защото човекът до вас не спира да буйства или бълнува, то не бързайте да се премествате трайно на дивана.
Сънят наистина е безценно усамотяване, но и помага на организма да повиши защитните си сили и да се бори дори с по-сериозни опасности за здравето като диабет, сърдечно-съдови заболявания и депресия. Миналия месец учени от Йейлския университет дори доказват това твърдение, като намират пряка връзка между инсомнията и отслабения имунитет. Ала има начин да се справите с неприятните и за вас, и за партньора ви неконтролируеми нощни действия.
Въртене от безсъние
Всички ние сменяме позата на тялото си докато спим поне по 20 пъти на нощ. Според професор Джим Хорн, директор на центъра за изследване на съня към университета Лафбъро, мъжете се въртят в постелята повече от жените. При положение, че са и почти двойно по-тежки от своята половинка, господата карат матрака да пружинира, да издава звуци и да нарушава спокойния сън на дамите до тях. В повечето случаи обаче, въртенето е предизвикано от опитите на единия от двойката да намери най-сетне разположението на своето тяло, при което ще му се доспи. Но най-често той не може да се унесе по съвсем друга причина.
Едно от решенията на този проблем е да обсъдите с парнтьора си неговото безсъние и да му предложите алтернативни варианти, за да му се доспи. Всички сме чували за топлото мляко с мед, което унася мигновено. Същата работа би свършила и увлекателна книга, зачетена на приглушена светлина. Масажът преди лягане пък със сигурност ще накара и двама ви да заспите като къпани. А последното понятие не се е появило напразно - топлият душ късно вечер също ще ви отпусне и ще ви предразположи към сладка дрямка.
Ставане от леглото
Нуждата от използване на тоалетната през нощта повече от веднъж е често срещано явление и при двата пола. Освен ако не става дума за болестно състояние, като проблемите на мъжете с простатата, това неудобство може да бъде преодоляно много лесно - само ограничете приема на течности поне 2 часа преди сън. През деня пък консумирайте по-малко кофеинови напитки, които действат като диуретик, и воала - веднъж, щом си легнете, ще се събудите чак на сутринта.
До 7 процента от хората редовно ходят на сън. Те нямат спомен за своята разходка, а тя, от своя страна, е доста стресираща за техния партньор. Доктор Андрю Кумин, директор на Кралския здравен колеж в Англия обяснява, че тези състояния са съпроводени и от ужасни кошмари, придружени с нестихващо чувство за страх или заплаха, дори когато човекът вече е в будно състояние.
Подобни среднощни преживявания могат да бъдат преустановени, ако намалите дейностите, които влошават качеството на съня ви. Спрете да пиете алкохол, намалете стреса, не работете непосредствено преди да си легнете. Ако партньорът ви е сомнамбул, не го събуждайте, докато ходи, защото ще го накарате да се почувства страшно дезориентиран и дори стресиран. Можете съвсем внимателно да му помогнете да се върне в леглото. В случай че кошмарите и ходенето насън не престанат, потърсете специалист, тъй като те може да се дължат на психологическа травма, за която дори не подозирате.
Буйстване насън
По време на сън, мозъкът ни блокира повечето мускули, отговорни за движението на нашите крайници. Това е измислено от природата като предпазна мярка - възможно е да се самонараним, ако извършваме същите неща, които сънуваме. При някои хора обаче, този защитен механизъм не работи и те ритат или махат с ръце, докато спят. Това може да е доста неприятно за човека в другата половина на леглото, който нищо чудно да отнесе един ритник или лакът в носа. Има обаче лекарства, които успокояват мускулите по време на сън и осигуряват превенция на тези резки и опасни движения.
Личностни различия
Друг проблем, с който се сблъскват двойките по време на своето съжителство, е разликата в "настройките” на техните биологични часовници. Затова жената може да иска да стои будна до късно, но да се дразни, когато мъжът се е наспал рано и дърпа завесите, за да влезе светлина. Биологичните ни часовници се влияят от хормоните и нервната ни система. Все пак, професор Джим Хорн от университета в Лафбъро добавя, че жените се нуждаят от средно 20 минути повече сън от мъжете, за да се почувстват свежи и готови за новия ден.
Споровете за температурата пък обикновено се решават с проветряване и гушкане. Така единият ще получи желаното разхлаждане, а другият няма да премръзне. Хъркането обикновено спира, ако човек се обърне на една страна, вместо да лежи по гръб. И все пак, колкото и да пречи половинката ви на съня, има как да преодолеете тези трудности заедно. Най-лесното решение е да си вземете възглавницата и да се преместите в хола. Ала чувството от гушкане по цяла нощ, дори с нарушения в съня, е несравнимо. И скрепява отношенията между двама души, дори да не са съвсем отпочинали на сутринта.
34 | 2 |