Със сигурност сте чували безброй истории за плачещи и разболяващи се деца и всички са били разказани през майчини сълзи. Как да направите така, че вашата собствена история за първите дни в детската градина да звучи различно? С много любов и няколко основни правила...
Преди да започнем със съветите, искаме да ви споделим нещо. Има огромна разлика дали детето ще е посещавало ясли, или тръгва на градина на възраст от 3 години. Ако сте пропуснали ясленото време и мъникът тръгва директно на детска градина, подгответе се за словесни битки. Страдащите говорещи хлапета са в пъти по-тежка гледка от тези, които безмълвно ронят сълзи. И така:
Запознайте се с мястото
Вече знаете кое е вашето детско заведение. Нищо не ви пречи във времето за разходки и игри навън, да се отбиете през детската градина. Минете покрай оградата и вижте колко щастливи са мъниците, които играят на площадката. Разгледайте сградата, а ако охраната позволи, влезте вътре поне за малко.
Нека всичко изглежда привлекателно
Заинтригувайте детето, като му разкажете за реда в градината. Сутрин родителите водят децата, а след това те сядат на малки масички и столчета и закусват заедно. Следва време за много игри. Детската градина трябва да е място, за което вашето палавниче да мечтае. Не пропускайте винаги да подчертаете, че следобед, когато децата се наспят, майките им идват да ги вземат.
Запознайте се с учителката
Хубаво би било детето да се запознае предварително с учителката. Ако има възможност, тя може да го разходи из стаята, да му покаже играчките и това да стане в присъствието на мама. Знам, че ви звучи почти невъзможно, предвид какъв е редът в държавните детски заведения в България, но с малко повече упорство от ваша страна няма невъзможни неща.
Пазарувайте заедно необходимите ви дрехи и пособия
Нека детето самò избере раницата си, както и пижамките, с които ще спи. То вече е голямо и заслужава това доверие. Същото се отнася и до пантофките и всички други необходими вещи, които ще се наложи да купите.
Говорете позитивно за времето, което то ще прекара без вас
Ако излизате за кратко и поверявате грижите за детето на някой друг (най-често баба или дядо), то не забравяйте винаги да го питате дали е прекарало добре. Отговори ли ви положително, непременно направете сравнение, че така ще се чувства и в детската градина, докато мама дойде да го вземе.
Попитайте го дали не иска да вземе играчка от къщи
Като имате предвид, че е най-добре избраното "приятелче" да бъде плюшено. Най-трудните периоди в началото са тези със заспиването на новото и непознато място, затова плюшената играчка, която директно свързва мъничето с дома му, ще е от голяма помощ.
Ако детето все още носи пелени
Преди да започне да посещава градината, трябва да се научите да ползвате гърне. Не очаквайте, че някой от персонала ще се чувства задължен да обслужва вече голямо дете. В яслите нещата стоят по друг начин. Като става въпрос за тригодишни хлапета, позицията се променя. Затова спестете на детето и този стрес и го приучете от рано да ходи на гърне.
Спазвайте същия режим у дома
Опитвайте се у дома да спазвате режим, сходен с този в детската градина – закуска около 8:30 часа, обяд между 12 и 13 часа, след това сън от 13 до 15 часа, 15:30 е следобедната закуска, игра навън, прибиране и вечеря.
В първите дни
Децата обикновено плачат, разстройвайки се едно друго. Избере така времето, в което да водите вашия мъник, че да сте почти сами като го оставяте.
Знам, че ще прозвучи грубо, но избягвайте дългите драматични раздели. Целувате детето, пожелавате му "Приятен ден!" и тръгвате. Повярвайте ми, знам че не е никак лесно, но е по-добре и за двете страни процесът по раздялата да е максимално кратък.
Не се опитвайте да изкупите вината си като носите на малкото подарък всеки път, като го взимате от детска градина. Във възрастта над 3 децата вече осъзнават как точно могат да манипулират възрастните и ще бъдете подложени на страхотни атаки. Нека вашето съкровище получи вас като най-голям подарък! Вашата прегръдка е незаменима. Отделете му време още в двора на детската градина и го оставете да ви погушка и да ви разкаже за деня си.
Не се изкушавайте да оставите детето да гледа филмчета или да си играе само в стаята, след като се приберете у дома. Направете го истински пълноправен член на семейството, като го оставите и то да сподели емоциите си по време на семейната вечеря.
Боледуването
Поговорката гласи, че "Болестите идват от ядове". Казано иначе – колкото по-трудно детето приема новата ситуация, толкова по-лесно податливо ще е на вируси. Да, то е във възраст, в която все още изгражда имунитета си и срещата с други деца му помага за това.
Знам, че може да ви звучи странно, но организмът на вашето дете трябва да се научи да се справя сега. Ако има кой да го гледа у дома и се изкушавате да го оставите вкъщи до предучилищна, то имайте предвид, че това няма да го спаси от боледуване. По-лошото е, че на този етап то вече ще има уроци и няма да е добре за него да отсъства. Затова нека вероятността от разболяване не ви спира да водите редовно мъника на детска градина.
66 | 0 |