Световноизвестен е фактът, че мюсюлманската религия притежава строги норми, чието нарушаване се наказва по най-жесток начин. Има и стереотипи, наложени незнайно кога, спазвани безрезервно и до днес. "Забрана" е често използвана дума, а "жена" - мръсна. И днес, в XXI век, огромен брой мюсюлмани живеят в собствен свят, лишен от равенство, иновации, здравна култура, адекватни закони.
Ако за нас социалната мрежа е безвредна, губеща време част от интернет, то за ислямските граждани е много повече. Заради свои убеждения, свързани основно с религията им, те не използват нито Facebook, нито Twitter, вероятно не си падат и по нововъведението Pinterest. Бързаме да уточним, че пишейки за мюсюлмани, не поставяме всички на едно ниво. Факт е, че има страни, в които ислямските закони не са толкова сериозни, а еропейската част на Турция може да се похвали с доста демократично управление и съзнание.
И макар че се страхуват от социални мрежи като дявол от тамян, мюсюлманите явно все пак проявяват скрит интерес към тях. Дали им е сладък забранения плод, или харесват идеите на онлайн общуването, макар че не желаят да го признаят, можем само да гадаем. Но е факт, че нещо е привлякло вниманието им, защото са решили да създадат собствена социална мрежа. Нейното име е Salamworld, което означава "светът на мира".
Създателите планират сайтът да заработи в началото на свещения, за мюсюлманите, месец Рамазан, което, по Григорианския календар, се пада в края на юли. Те са категорични, че порталът им "ще филтрира съдържанието на социалната мрежа, така че да се поддържат семейните ценности, споделяни от мюсюлманите в цял свят". Пари в идеята са инвестирали бизнесмени от Русия и Казахстан.
Salamworld ще стартира на девет езика: английски, арабски, руски, турски, френски, индонезийски, малайски, урду и фарси.
Саид Саидов, който е говорител на сайта, казва, че тяхната цел е да разкажат на света кои са. Той допълва, че ислямската общност е дала възможност на хората да обсъждат религията им и да я представят в "изкривен" вид на останалите.
Все още създателите са изправени пред въпроса как да привлекат мюсюлманските младежи към използването на новия портал. Тези от тях, които са запознати с функционирането на другите социални мрежи, е възможно да разглеждат Salamworld като цензурен сайт. Доколкото е ясно, жените, имащи профил там, ще бъдат със скрити лица, както повелява религията, а игрите, от които са привлечени милиони потребители във Facebook например, няма да бъдат налични.
Идеята на проекта е интересна и със сигурност ще намери много последователи в мюсюлманските общности. Все пак, онлайн социален живот, съобразен с религията, вероятно е удоволствие, за което бленуват мнозина. И съвсем скоро мечтата им ще стане реалност.
4 | 3 |