Страната на сънищата е онова бленувано място, за което мечтаем в началото на работния ден, след бурни празници или просто след дълга психическа и физическа активност. Отправяме се към леглото, а последното, за което мислим, е къде ще ни отведе сънят.
Рядко се замисляме, че той е не само състояние на ума, но и истински феномен, криещ неподозирани факти. В някогашната Римска империя дори Сенатът разглеждал някои сънища, защото се считало, че са съобщение от боговете. Тълкуващите сънища пък придружавали военните лидери в битки, за да им помагат.
Какво обаче крие сънят в действителност? Вижте научните факти, които събрахме за него с помощта на колегите от Econ.bg.
В сънищата си виждаме само лица, които познаваме
Оказва се, че мозъкът ни не може да измисля образи. Затова уж непознатите, които сънуваме понякога, са хора, с които сме се сблъсквали в истинския живот, дори и да не си спомняме. Защо обаче се връщаме точно към тези лица подсъзнателно остава загадка.
Не всички имат цветни сънища
Цели 12% от хората, които виждат, сънуват в черно-бели нюанси. Всички останали се радват на цветни сънища. Други проценти, т.е. 4,4 сочат, че жените и мъжете под 25-годишна възраст имат черно-бели сънища. От 1915 до 1950 година са се провеждали проучвания, чиято цел била да докажат, че повечето хора сънуват без цветове. През 1960 година обаче резултатите се оспорват. Някои скорошни изследвания твърдят, че променящите се резултати се дължат на медиите, по-специално на прехода от черно-бяла към цветна телевизия.
По време на сън е възможно да се изпита оргазъм
Всяко сексуално удоволствие може да бъде повторено и насън. Дори е възможно изживяването да бъде по-силно от действителното такова. Същото важи и за оргазмите. Те могат да бъдат точно толкова удовлетворяващи, колкото и истинските. При това, при повече късмет, с партньор от ранга на Чанинг Тейтъм, Иън Сомърхолдър или който и да е друг секссимвол, попаднал в съзнанието ни.
Животните също сънуват
Множество изследвания върху животни показват, че мозъчната им дейност по време на сън се променя точно както и при хората. Ние и сами можем да установим това, като наблюдаваме спящото си куче или коте, например. Лапичките му често се движат, от време на време издава и звуци, точно такива, когато е и будно. Какво ли сънува пухкавият ни любимец обаче, остава мистерия.
Сънищата имат символично значение
Ако сънуваме конкретна ситуация, едва ли мозъкът ни иска да насочи вниманието ни точно върху нея. Проучвания твърдят, че сънищата "говорят" на символичен език. Какъвто и символ да ни се явява насън, малко вероятно е съзнанието ни да има точно него предвид. Затова трябва да се научим да четем между редовете на видяното през нощта.
Още интересни факти за съня можете да прочетете в Econ.bg.
32 | 1 |