Ако никога не сте били бременни, няма как да знаете, че бенките могат да нараснат по време на бременност. Ако сте били бременни, но не знаете, че бенките могат да нараснат по време на бременност, трябва да знаете, че това е напълно възможно. Ако понастоящем сте или някога сте били бременни и бенките ви са нараснали през този период, тази статия може би ще успее да ви обясни защо се е получило по този начин.
Получило се е по този начин заради хормоналните промени, които настъпват в организма на бременната жена. В общи линии, всички прекрасни и всички отвратителни неща около бременността се дължат на тези промени.
Терминът за бенка в медицинската литература е меланоцитен невус. Ако латинският не ви е майчин език, а той няма как да бъде, и не сте го изучавали по някакъв конкретен делови повод или просто за удоволствие, сигурно няма как да си преведете, че меланоцитен невус означава "ярко изразено образувание на кожата, изградено от меланоцитни клетки". Меланоцитите, от своя страна, са онези клетки в кожата, които носят нейната пигментация. По време на бременност нивата на определени хормони се покачват и това може да "активира" меланоцитните клетки и да доведе до тяхното нарастване.
В случай, че много искате да знаете кои са тези "определени" хормони, сред първите заподозрени попадат т.нар. MSH или меланоцит-стимулиращи хормони (наричат ги още интермедини). Както може да се досетите от самото име, те стимулират клетките, от които бенките са изградени. Меланоцит-стимулиращите хормони се произвеждат от междинния лоб на хипофизата, а хипофизата е една супер малка жлеза, която се намира в основата на мозъка и дирижира дейността на всички останали жлези в тялото. По време на бременност въпросната жлеза може да се увеличи с до 50%, което от своя страна води и до завишена секреция на нейните хормони. Ето как се стига до това всички бенки по цялото ви тяло да получават засилени сигнали за растеж по време на бременността ви, което може да доведе до тяхното фактическо нарастване.
Но това, разбира се, е само част от цялата история. По време на бременност, също така, често се стига до потъмняване на кожата по различни места от тялото. Това само отчасти се дължи на прираста в секрецията на меланоцит-стимулиращи хормони. Някои изследвания, проведени през 90-те години на миналия век, демонстрират, че женските полови хормони - естрогените, също може да причинят засилена пигментация. От тук можем да заключим, че те също имат известна роля в нарастването на бенките по време на бременност, на което може и да сте, но може и да не сте ставали свидетели. Ако сте и изпитвате недоволство от този факт, ви предстоят някои много сериозни разговори с вашите хормони.
Ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
9 | 4 |