Клиширано или не, едно е сигурно: детството ни беше безгрижно. А ако питате нашите родители, ние изобщо си нямаме понятие от хубави детски години, защото това, което те са изживели, е било коренно различно. И така, колкото повече връщаме поколенията назад, толкова повече всички възхваляват своите невинни години и отричат тези на децата си.
Затова, влизайки в тона на възрастните, смело заявяваме, че днешните малчугани понятие си нямат от игри, които не са на смартфона и компютъра; лета, прекарани от сутрин до вечер навън; липсата на мобилна комуникация, заменена от добрия стар домашен телефон.
Днешните деца са различни, защото времето е различно. Още едно клише. Но е факт, че майките са свръхамбициозни, а бащите компенсират липсата на време с осигуряване на скъпи "играчки".
Малчуганите отдавна не прекарват деня си по схемата "от училище - вкъщи" и обратно. Сега те ходят от съвсем малки на английски, а с настъпването на училището идва и вторият език. Момченцата посещават някакъв спорт, а момиченцата - балет, танци, гимнастика или друг грациозен курс. Между тях, разбира се, се вмъкват часовете в класната стая, евентуалната занималня, а защо не и частни уроци по някой от предметите.
Ако гореописаното се отнася за вашия наследник, той със сигурност се нуждае или от още 24 часа в денонощието, или поне от график, който да го информира навреме за всяко събитие, което му е отредил денят.
Въпросът е, че е малко вероятно някое дете да си купи бележник, който старателно да надписва по часове всеки ден. Затова, след като вие сте го изпратили на безброй занимания, отново вие трябва да се заемете с отговорността да посещава навреме всички тях.
Ако от рано изградите у хлапето си чувство за подредба и организация, то няма да му отнеме дълго време да влезе в ритъм и да превърне задълженията си в незабележима рутина.
Превърнете уроците на детето в забавно преживяване. Направете му снимки как тренира, например, и ги окачете на видно място в дома ви. Ако ходи на курсове, свързани по един или друг начин с писане, купете му пособия, които ще придадат една идея повече свежест на часовете - цветни маркери и химикали, пъстри самозалепящи се листчета, шарени кламери.
След като сте сигурни, че мъникът харесва това, което прави, постарайте се да посещава заниманията си винаги навреме. Можете да залепите бележка на хладилника, която винаги да стои там и да му се набива в погледа. Друг вариант е да му направите голямо табло, посветено само на него.
Какво имаме предвид? Нужно ви е корково табло или кадастрон А1. Закачате го в стаята му и там той лепи всичко, което му е интересно. Учебна програма, часове за курсове, дати за контролни, отлични оценки и каквото още му харесва.
Не пренебрегвайте и новите технологии. Самозалепящите листчета отдавна съществуват в онлайн вариант, така че можете да се възползвате. Същото важи и за графиците, любезно съпътствани от напомнящи аларми, бележките в мобилния телефон и всякакъв подобен вид органайзъри.
Разбира се, имаме още една идея, но тя е досадна колкото за вас, толкова и за детето ви. Можете да му звъните нон-стоп с "приятни" включвания от рода на "Написа ли си домашното?", "Да не закъснееш за английски!", "Днес ти е класното по математика" и други подобни реплики. С тях обаче наистина не виждаме смисъл да се натоварвате.
Ако тази статия ви е била интересна и полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
21 | 2 |