Бебетата не се раждат с положителни качества и недостатъци. Те се раждат отлично подготвени, за да установят контакт, като, разбира се, се нуждаят от помощ, за да оцелеят.
Освен това всички те се различават едно от друго. В зависимост от начина, по който ще отвърнем на съответното поведение, бебето ще се развие в една или друга посока.
Няма добри и лоши бебета, няма злояди и капризни, няма трудни и лесни... те не се раждат така. "То просто си е такова" - подобно оправдание граничи с глупостта!
Още през първите няколко дни има деца, които сякаш плачат или спят повече от обичайното, много скоро започват да се усмихват, трудно засукват и т.н. Майката ще трябва да реагира съответно на всичко това.
Ако тя има усещането, че разбира бебето, че му помага, че е компетентна, взаимоотношенията им ще се развиват хармонично и то ще си изработи различни положителни качества.
В случай че не го разбира, не успява да го успокои и постоянно се притеснява, бебето ще отвърне с още по-силен плач и много бързо ще бъде окачествено като "трудно”.
Не забравяйте, че първите дни и седмици са точно за това - за опознаване на майката с бебето й, а не на бабата с бебето. Колкото и несигурна да се чувства, това е нейно задължение.
Родителите трябва да се пазят от влиянието на подобни определения като "трудно” и "лесно”. И без това думите на лекаря при ехографията или при прегледите по време на бременността имат не малка тежест.
Бъдещите мама и татко толкова много се взират във всичко и са тъй нетърпеливи, че фрази от рода на: "Това бебе е подвижно, но ще бъде нервак” или "С тази госпожица доста зор ще видите” или "Главата е по-голяма от нормалното... расте с няколко седмици напред”, могат да повлияят страшно много.
Същото се наблюдава и при раждането. Акушерката и лекарят, които ви израждат, са като феите от приказките и техните думи имат за вас стойността на предсказания. Но за жалост понякога се чуват изказвания от рода на: "Красиво бебе, но е доста дребничко”, "Какво гласище, ще има да крещи... май няма да си поспивате” и т.н.
Подобни оценки ще ви застигат и през следващите седмици. Няма капризни, разглезени, инатящи се, мързеливи или лоши бебета. Ако обаче самите родители са убедени в тези квалификации и вече са лепнали съответния етикет на своето дете, в крайна сметка то наистина може да стане такова, каквото вие вярвате, че е.
Запознаването с бебето означава да отделяте време, за да го наблюдавате, да проучите какъв е неговият ритъм на спане и хранене и кои са любимите му пози. Какво го успокоява и кое му помага да заспи. Къде има трапчинки и надиплена кожа, на какво ухае главичката му, каква е формата на крачетата.
Това са онези подробности, които правят вашето бебе единствено на света. А характерът му ще се изгражда постепенно. Ако не сте го обсипали с безброй категоризации предварително, вие ще изпитате удоволствието да го опознавате малко по малко.
Щастливото и здраво бебе е весело, то е с добър характер, но не винаги е кротко. В края на краищата, то е човешко същество, а не плюшено мече, нали?
За още полезни съвети станете част от Jenite.bg във Facebook!
14 | 0 |