В момента на криза, в който се намираме, често чувате коментарите на другите. Те ви напомнят, че все пак имате работа, за което трябва да сте благодарни. Но вие не харесвате въобще колегите, шефа си или нещо друго и искате да напуснете. Но решението няма как да бъде толкова импулсивно, предвид положението на пазара на труда. А и дали си струва наистина, трябва сами да прецените.
Няма абсолютна истина. За всяко нещо има минимум две гледни точки. Приготвили сме ви списък с различни ситуации на работното място. Представили сме ви и причини "за” и "против” оставането на работа, която не ви удовлетворява.
Работата вече не ви предизвиква по никакъв начин
Това, от една страна, е един хубав повод да имате повече свободно време. Вече вършите перфектно работата си и знаете точно за какво става дума. Дори и да не се случва нищо ново, това е моментът да обърнете внимание на личния си живот. Погледнато от другия ъгъл на ринга, човек винаги трябва да се предизвиква сам себе си. Да търси нови постижения. За амбициозния човек бездейстивието не е вариант.
Можете да печелите повече пари другаде
Това не е причина да напуснете работа. Парите не са всичко, а и все пак имате сигурността на заплатата си. Стига работата ви да е приятна, може да преглътнете за малко жаждата си за пари и да се радвате на добрите отношения в офиса, например. А и също така, може да спестявате пари, като ходите с градски транспорт на работа и не ядете по заведения. Но пък ако се чувствате неоценен и неудовлетворен от заплащането, няма какво повече да правите в тази фирма. Също така, ако ви плащат същата сума, а искат повече от вас, не е редно да оставате на същата позиция.
Мразите шефа си
Лошите отношения с шефа са натоварващи. Но не избързвайте. Знайте добре правата си и запазете положението и заплатата си на работното място. А ако имате личен конфликт с шефа, имайте предвид, че и той може да не ви харесва. Смяната на работното място не е гаранция, че ще попаднете на по-добър мениджър.
От друга страна, служебните конфликти са неприятни и влияят на психиката. А да пренасяте работните си проблеми вкъщи не е хубаво. Ако непоносимостта ви към шефа се отразява на личния ви живот, със сигурност трябва да потърсите ново поприще.
Не забелязват потенциала ви
Вие сте амбициозен служител, който се старае и никой не забелязва това. Това не е причина да напускате. Продължете да вършите работата си както трябва. Дори да не бъдете забелязани, ще се самоусъвършенствате. Но ако вашите постижения остават съвсем невидими и не получавате необходимите поощрения за работата си, това действа демотивиращо.
Не е време за нова работа в тази безработица
Нормално е да се страхувате, че няма да намерите нова работа. Конкуренцията е голяма и броят на безработните се увеличава. Но от друга страна, ако много искате да напуснете работа, това не трябва да ви спира. Така ще се изправите пред преки конкуренти и ще докажете, че сте по-добър от тях. А и предвид, че не сте били уволнени и до скоро сте имали работа, това говори, че сте кадърни.
Има много фактори, които играят важна роля в решението за смяна на работата. Гледните точки също са много. Ако ситуацията на работното ви място е непоносима, трябва добре да прецените плюсовете и минусите, както и семейните разходи. Не всеки може да си позволи лукса да смени работното си място точно в този момент.
6 | 0 |