Ако смятате, че всичко в дома ви е перфектно чисто, помислете пак. Най-неочакваните места може да се окажат по-мръсни, отколкото някога сте си помисляли. Днес ще ви разкрием 8 факта за хигиената, които определено ще ви изненадат.
Преди това обаче бихме искали да напомним, че пълна стерилизация е нужна само в хирургията. В ежедневието сблъскването с микроби и бактерии реално гради човешкия имунитет. Ето защо едно дете, което играе на земята, може да е по-здраво от това, което е гледано сякаш "под стъклен похлупак”.
И все пак е добре да знаете, че...
1. Антибактериалният гел може да доведе до хормонални проблеми
Голяма част от антибактериалните продукти - сапуни, гелове, кухненски препарати - съдържат веществото триклозан. Тестове върху животни обаче доказват, че то може да доведе до изменения в нивата на хормоните.
Изследванията продължават и все още не е сигурно, но FDA (Американското управление за храни и лекарства) заключва, че антибактериалните гелове не са по-ефективни от сапуна. И все пак те си остават най-добрият вариант, ако сте на път и нямате достъп до течаща вода.
2. Прането на дрехи може да доведе до покриването им с Ешерихия коли
Д-р Чарлз Джерба, преподавател по микробиология в Аризонския университет, провежда проучване, чиито резултати са повече от притеснителни. Прането всъщност е пълно с микроби. Според него само едно зареждане на бельо в пералнята може да доведе до пренасянето на 100 милиона бактерии Ешерихия коли във водата, които пък от своя страна се пренасат и на следващото зареждане.
Затова д-р Джерба съветва бельото да се пере на 65 градуса и след това по най-бързия начин да се прехвърли в сушилня, защото бактериите се размножават във влажна среда.
3. Кухнята може да е по-мръсна от тоалетната
Над 500 000 бактерии може да живеят необезпокоявани на всеки 6,5 квадратни сантиметра от кухненската мивка. Айлийн Абрузо, завеждащ отделението по контрол на инфекциите в Бруклинската университетска болница към колежа Лонг Айлънд, Ню Йорк, твърди, че мивката в кухнята всъщност е далеч по-мръсна от тоалетната чиния. Причината се крие най-вече във факта, че мръсните съдове често биват оставяни да "киснат”, а както вече знаете, влажната среда е рай за бактерии.
4. Салфетките са по-добър вариант от сешоара за ръце
Епидемиологът Родни Лий Томпсън от САЩ провежда редица изследвания, благодарение на които стига до извода, че хартиените кърпи са по-хигиенични от сушенето на ръце под топлата струя на сешоара. Причината е повече от проста - това е най-бързият вариант.
Пълното изсушаване със салфетка отнема едва 15 секунди, докато с топъл въздух ще са ви необходими 45 секунди. А поради забързаното си ежедневие повечето хора прекарват само между 13 и 17 секунди под сешоара, така че ръцете им остават влажни, а това ги прави магнит за бактерии.
5. Шината за зъби не е толкова чиста, колкото смятате
Изследвания показват, че в 67% от подвижните шини живеят дрожди. Това са едноклетъчни гъби, които се развиват в захарни вещества и причиняват алкохолна ферментация. Всъщност маята за хляб се състои основно от тях.
Проблемът е, че в 50% от случаите в шините се откриват бактерии, които водят до резистентни на метицилин стафилококови инфекции, с които обикновените антибиотици не могат да се справят. Затова съветът на специалистите е не само да изплаквате, но и внимателно да почиствате шините си.
6. Правилото за 5-те секунди просто не съществува
Изследване на Клемсънския университет показва, че 99% от бактериите се прехвърлят върху храната в момента, в който тя падне на пода. Разбира се, има значение какъв е подът. Твърдите настилки като теракота са по-безопасни (а и се почистват по-лесно), за разлика от килимите или дори просто намокрените повърхности. Храните с по-голямо съдържание на сол и захар събират микроби доста по-бавно.
7. Може да пресушите лицето си с продукти против акне
Много е важно продуктите, които ползвате за лице при проблемна кожа, да бъдат наистина нежни и несъдържащи алкохол. Проблемът е, че някои от тях отнемат твърде много от естествения себум на кожата. Ето защо за поддръжка на лицето не е необходимо използването на агресивни продукти.
8. Косата не трябва да се мие прекалено често
Мишел Ханджани е дерматолог в Колумбийския университет и се занимава предимно с въпроси, свързани със здравето на косата. Според нея ежедневното измиване води до премахване на себума, на което организмът от своя страна реагира със свръхпроизводство. Така навлизате в порочния кръг на мазната коса.
Затова д-р Ханджани съветва да миете косата си 2-3 пъти седмично, а ако все пак желаете да запазите ежедневния си режим, то поне да използвате възможно най-мек шампоан.
Ако искате да откриете още полезни съвети, присъединете с е към Jenite.bg във фейсбук!
6 | 0 |