Домашните любимци са сред най-добрите приятели на човека. Те биват възприемани едва ли не като плюшени играчки, защото и малки, и големи са силно привързани към тях. Ала както всички останали животни, и те крият опасности за здравето.
Най-често потърпевши са децата. Те прекарват най-много време с любимците и си позволяват близък контакт - прегръщане, целувки и навлизане в периметъра на хранене, разхождане и физиологични нужди. Така ежедневно се излагат на риск за здравето си. Възрастните обаче са също толкова застрашени.
Животното може да не е ваше, но контактът на децата ви и вас самите със средата му на обитание, крие възможности за редица проблеми.
Външни паразити
Те се откриват най-лесно и бързо, както по вас, така по любимеца. Съответно се прихващат също толкова лесно и се премахват с къпане и ветеринарен препарат. Най-често разнасяните външни паразити са кръвосмучещи - бълхите и кърлежите.
Първите хапят и предизвикват дискомфорт - сърбеж и зачервяване на ухапаното място. Опасно е, когато преди да нападнат вас, са всмукали заразената кръв за друг човек или животно.
Кърлежите могат да бъдат уловени и без намесата на домашен любимец, но често се качват в козината им. Ако погалите или гушнете ли животинчето си, преди да са се впили в неговата кожа, полазват вас. Обикновено ухапването от кърлеж изисква лекарска намеса, тъй като ваденето в домашни условия може да не бъде ефективно и част от насекомото да остане в тялото ви. Това крие редица опасности, така че по-добре не рискувайте!
Ако имате пернати, те може да имат въшки. Тези животни не се обезпаразитяват и къпят - всичко е въпрос на отговорност от ваша страна. Ако забележите подобрен проблем, се свържете с ветеринар. Предотвратявайте и контакта на вашите птици с диви.
За да се предпазите, обезпаразитявайте косматковците си редовно, използвайте противопаразитен шампоан, както и пръскайте къщичката и двора, ако обитава отворени пространства. Това е важно, защото паразитите могат да дойдат и отвън. Ако кучето или котката ви са предпазени, малките гадинки ще нападнат директно вас.
Вътрешни паразити
Попадането на паразити в човешкия организъм се свързва с неваксинирани животни и най-вече с лоша хигиена. Яйцата на глистите, тенията и остриците, когато са погълнати, се развиват в стомаха на човека, а откриването им понякога е трудно. Бъдете внимателни, защото тези гадинки не са безобидни.
Заразни болести
Повечето деца обичат животните и преминават разумната граница на контакт с тях. Колкото по-малко е хлапето, толкова по-изобретателно - може да яде от купичката на котката, да бръкне в устата на кучето или просто да рови в сещате-се-какво на някое конче - така то се излага на риск от болести. Ето ги най-често срещаните:
Лептоспироза
Сезонът й е в топлите месеци. Симптомите са висока температура, главоболие, мускулни болки, след това се появяват обриви, а понякога кожата пожълтява като при жълтеница. Болестта не е безобидна и може да предизвика усложнения в черния дроб, бъбреците и сърцето. Преносители могат да бъдат повечето домашни животни - коне, кокошки, свине и др. Съществува ваксина, но най-сигурна мярка е добрата хигиена.
Листериоза
Пренася се от диви гризачи, но гризачи са и домашното ви зайче и хамстерите. Ако не я хванете директно, чрез немити ръце или вдишване, е възможно да заразите любимеца си на вилата или някъде, където има изпражнения от болни животни. Като предпазна мярка е достатъчно да бъдете наблюдателни и да поддържате хигиена.
Йерсиниоза
Проявява се като чревна инфекция – болки в корема, гадене, повръщане, диария, повишена температура. Усложненията са опасни – конюнктивит, обриви, поражения по черния дроб и апендицит. Преносители са хамстери, морски свинчета, декоративни плъхчета, зайчета и други гризачи, затова след всяко бъркане в терариума или докосване на въпросните животни, мийте добре ръцете си.
Салмонела
Ще останете изненадани, но домашните ви влечуги (костенурки, гущери и т.н.) могат да ви заразят с нея. За да се предпазите от подобна опасност, мийте ръцете си след всеки контакт с тях.
Орнитоза
Инфекциозно заболяване, което поразява белите дробове. Симптомите са слабост, главоболие, хрема, болки в гърлото, кашлица, болки в гърдите. Преносители са пернатите.
Хламидия
Друга зараза от папагали и други пернати. Навлиза в човешкия организъм чрез вдишване на бактерията при пърхане на птицата с крила или почистване на клетката от изпражнения. Среща се сравнително рядко, тъй като има строги ветеринарни мерки, които я контролират.
Алергии
Симптомите много често се свързват с настинка или сезонна алергия - хрема, сълзене на очите, задух и обриви по кожата. Причиняват се от малките частички тъкан (пърхот), които падат заедно с козината на любимеца ви или попадат по вас при допир. Някои животни се считат за хипоалергични, но все пак няма гаранция. Алергичните реакции могат да бъдат намалени, само ако се ограничи контакта с домашния любимец и не се обитават едни и същи помещения.
Защото любимецът ни все пак е животно!
Животните са преносители на много бактерии. В устната кухина например, подобно на човешката, живеят много микроорганизми. Те обаче са различни от тези в нашата и това е достатъчна причина да не целуваме муцунката на кучето си, колкото и сладко да е то.
Не допускайте домашния си любимец да навлиза в пространството ви, дори и да го считате за част от семейството. Мястото му не е на масата или възглавницата ви.
Всички тези опасности не са много често срещани, но реално съществуват. Като превантивна мярка ваксинирайте любимците си по графика, издаден ви от ветеринарния лекар. В случаите, в които животинчето не подлежи на ваксинации, лекарите съветват:
- да чистите местообитанието на животното често
- да поддържате здравословния му режим на хранене
- да избягвате срещи с други домашни и не домашни животни и да се съобразявате при контакт с тях
Най-сигурните начини да не се заразите са да спазвате нормалната дистанция стопанин-животно и любимецът ви просто да е здрав. Грижете се за животинките си и те ще ви носят само радост!
За още здравни съвети харесайте страницата на Jenite.bg във фейсбук!
12 | 3 |