Халюцинациите изкривяват света в очите на болния. Според психолозите, състоянието, в което се доверяваш напълно на своето въображение, трябва да се лекува. До скоро клатехме одобрително глава и нямаше как да посмеем да се противим на медицинските лица. След това обаче, се срещнахме с работата на Яйои Кусама, а ако името ѝ ви е познато, може би сте попадали в нейната цветна стая. Кралицата на японското модерно изкуство всъщност си признава, че всички нейни творения са плод на честите ѝ халюцинации.
Обществото я приема като странен, неразбран, но гениален артист. Кусама успява да запази интереса към изкуството на различните поколения със своите арт-инсталации още от 1960 година. По това време се мести от Япония в Ню Йорк, заедно с 2000 емоционални състояния, изрисувани върху хартия, които само показват колко изгубена се чувства в реалността.
Работата на Кусама е повлияна от психична болест, която се проявява още в ранна детска възраст. От 10-годишна има мания по точките и усеща неконтролируемото желание да запълва пространството с тях.
През 60-те създава серия от произведения, наречени "Акумулации", които се състоят в покриването на различни предмети с пластове от фалически форми. Засяга връзката между сексуалността и индивида по странен начин, което я откроява от масовия артист.
От 1967 година провокира обществото чрез реални събития, които се случват на ключови места в Ню Йорк. Организира протест срещу войната във Виетнам, в който голи хора, "облечени” в точки, обикалят улиците.
Самата тя често застава пред камерата, но не за да увековечи поредното си произведение. Кусама застава против стереотипните образи на жените кукли или изкусителките, които участват в рекламите.
Интригуваща е новата ѝ колаборация с модния великан Louis Vuitton, където идеите ѝ ще приемат формата на облекла и аксесоари. Виновник за съвместния проект е Марк Джейкъбс, който е отправил лична покана към ексцентричната дама, за да създаде лимитирана лятна колекция за френската модна къща.
10 | 5 |