В България разиграването на танцуващи хоро мечки с халки по муцуните вече е забранено. Дотук добре. Под натиска на общественото природозащитническо недоволство, мнозина собственици на циркове започват да се отказват от номерата с животни. Отново добре. За съжаление обаче, в различни кътчета по света все още съществуват дейности, които могат да изкарат Бриджит Бардо извън кожата ѝ.
Фотографът Пиетер Хюго от ЮАР ни разказва за един такъв случай. Но гледната му точка е доста различна от онази, с която сме свикнали. Не че Пиетер подкрепя експлоатацията на диви животни. Той обаче се осмелява да изтъкне, че тя всъщност представлява разултатът, а не същината на проблема.
За да се осигури добруването на животните, може би първо трябва да се зададе и разреши сленият въпрос: Какво кара дресьорите да ги залавят и да стигат дотам, че да изкарват прехраната си чрез тяхното задържане в плен?
"Защо Нигерия, която е шеста в света по износ на нефт, се намира в такъв безпорядък?", пита Пиетер. Разбирайки за съществуването на "укротители на хиени" там, той два пъти отива в страната, за да прекара известно време с въпросните хора. Да се докосне отвътре до начина им на живот. Не просто да ги снима, но и да ги разбере.
Според нигерските медии, укротителите на хиени са банкови обирджии, наркодилъри, бодигардове, събирачи на дългове... Но когато ги открива в краен бедняшки квартал на столицата Абуджа, социално ангажираният фотограф остава много изненадан. Попада на група съвсем нормални, борещи се с предизвикателствата на живота мъже, малко момиченце, три хиени, четири маймуни и няколко питона.
Оказва се, че те използват животните, за да припечелват от забавлението на публиката и да продават покрай това лекарства от традиционната медицина. Причината да експлоатират други божи създания не се корени в това, че са лоши хора. Правят го именно, за да не се превърнат в гореспоменатите банкови обирджии, наркодилъри, бодигардове, събирачи на дългове...
Абдулахи Ахмаду и 6-годишната му дъщеричка Муми - тя е пила традиционна отвара от билки и е къпана с нея, в следствие на което семейството ѝ вярва, че до края на живота ѝ никое животно няма да я нарани. Муми си играе с маймуните и питоните, дори си позволява да язди хиените като понита.
Абдулахи Ахмаду, наричан "Човекът хиена", е бил на 15 години, когато се е включил в наследствения бизнес на баща си. Това означавало да се сдобие със собствена хиена. Тук ще пресъздадем накратко разказа му по въпроса как се случва това. А за да разгледате още от въздействащите фотографии на Пиетер Хюго, можете да посетите нашата галерия.
Преди да се отправят на експедиция за залавянето на хиена, Абдулахи и спътниците му пият "защитна отвара" и се къпят с нея. Пътуват до горите и пещерите в Северна Нигерия и водят със себе си ловджийски кучета, които надушват жертвите. Младите мъже използват мощни фенери, за да намират пътя си в мрака. Вярват, че изпитата отвара ги е направила невидима за животните.
На входа на леговището пеят заклинания и духат в муцуната на хиената бял прах - традиционно африканско успокоително. В тялото на животното се вкарва и специално "лекарство", което мигновено го кара да се подчинява на похитителите си. Поне така твърдят Абдулахи и неговите съмишленици.
Следват месец-два, необходими за дресировка. Заловените хиени трябва да се научат да съжителстват в мир с хората, а и с други животни. Да си играят, без да проявяват опасна ярост. В замяна на доброто поведение получават добра храна - по една козичка на три дни им помага да не проявяват агресия.
"Мразят да им бъде твърде горещо, затова ги държим на хладно. Когато се налага, ги пръскаме със студена вода, за да им стане по-добре. Хиените са много чувствителни създания", разказват укротителите.
"Показваме ги на улицата. Могат да бъдат много забавни и публиката ги засипва с пари... Те ни позволяват да си купуваме храна всеки ден. Животните ни помагат."
По време на шоуто, укротителите на хиени си носят специални талисмани. Ако ги дадат на определени зрители, те също могат да си играят с животните, без опасност да бъдат наранени.
Разбира се, не само хиените представляват интерес. "Караме бабуните да правят салта, да подскачат върху задната част на моторите, да се здрависват с хората. Зрителите се впечатляват от нашите животни. Преди да се усетиш, започват да се сипят банкноти. Някои ги хвърлят по маймуните, други направо им ги подават. Бабуните ни носят парите и ги слагаме в общата хазна."
Абдулахи и неговите роднини твърдят, че те представляват единствената фамилия, която се занимава с укротяване на хиени. Имат издадени лицензи за тази дейност в много от областите на Нигерия. И все пак, голяма част от обществото твърди, че правото трябва да им бъде отнето. Укротителите сами признават, че когато хиените започнат да проявяват своеволия, се налага да ги удрят по главите с дървени сопи. Освен това се носят и слухове, че животните са били използвани за заплашване на мирни граждани и принуждаването им да дарят пари и ценни вещи.
Няма как да знаем каква точно е истината. Но сме убедени, че в повечето случаи хората не тормозят себеподобните си и други видове просто заради вродената лошотия. Животът ги е докарал дотам. И в ръцете на правителствата попада отговорността да вкарат този живот в друг коловоз.
Ако тази статия ви е харесала, ако искате да продължаваме да ви разказваме каква е реалността по света, можете да се присъедините към Jenite.bg във фейсбук!
12 | 1 |