Проблемите в спалнята никога не са добре дошли. Хъркането е един от онези тревожни въпроси, за които трудно се намират решения и често водят до необратими последици. Може да се каже, че често дори семейните скандали са резултат именно от подобно неспокойно и тревожно спане на партньора.
Ще обърнем внимание на една гледна точка, според която хъркането на човек не вреди само на спокойния сън на другата половинка в леглото. Този проблем може да бъде толкова сериозен, че да причини дори смърт.
Въпросът е там, че в повечето случаи, когато хъркаме, се получават паузи в дишането ни. Те могат да доведат до сънна апнея, която се обяснява именно с прекъсвания в притока на въздух в белите дробове. Когато паузите се увеличат до над 30-40 в рамките на един час, възможността да се задушим по време на сън е много голяма.
Именно поради този факт, лечението на "шумния сън" е повече от наложително. В много случаи хъркането може да е следствие от неудобна поза, спане по гръб, запушени синуси, наднормено тегло. При мъжете е по-често срещано, но това в никакъв случай не означава, че жените не хъркаме.
Има моменти обаче, когато това може да се превърне в хронично състояние. Съществуват три метода на лечение, които лекарите препоръчват.
Първият е доста неудобен и за много хора веднага изпада от списъка с възможности. Терапията се прави чрез инхалатор, който регулира дишането на спящия и намалява риска от паузи. Носенето на маската от инхалатора води до споменатото неудобство.
Има вариант проблемът да се реши и оперативно. Доста малко хора се подлагат на подобна процедура, въпреки че успехът е гарантиран. Шумният, дразнещ звук по време на спане се причинява от вибрации на меките тъкани в гърлото, наречени още "меко небце". Някои хора имат по-голямо количество от тези тъкани и се препоръчва те да бъдат премахнати. Операцията е с лазер, който отстранява излишната тъкан, която пречи на струята въздух да преминава свободно в задната част на гърлото. Консултацията с лекар е наложителна, а процедурата - ефективна.
Третият, най-лесен за изпълнение начин е да се използват двойни силиконови протектори за зъби. Те не само предпазват от силни удари, но са много полезни и при проблеми със съня. Скърцането със зъби и хъркането могат да се преодолеят с подобен протектор.
Всички тези методи за лечение могат да бъдат приложени след подробно изследване на съня на пациента. Имайте предвид, че в голям процент от случаите те са успешни. Ако и във вашата спалня редовно има скандали относно шумния сън на едната страна и безсънието на другата, помислете за някое от изброените по-горе решения.
65 | 11 |