Ако попитате някое дете откъде идват бебетата, то или ще ви обясни за щъркела, или за зелката, или, в най-лошия случай, за спецификата на половия акт. Ще си затворим очите за последните две и ще отправим поглед към пернатото създание.
Чудите ли се защо именно дългокраката птица носи бебетата? Колегите ни от FitWell.bg повдигат завесите около мистерията.
Щъркелът се асоциира със семейството и челядта от векове. В старогръцката митология той е въплъщение на омагьосаната богиня Герана, която вечно търси своето дете. Според легендата, Герана се омъжила за пигмей и му родила син. Герана била обаче много красива и това предизвикало яростта на богинята Хера, която я превърнала в щъркел, а пигмеите отвлекли сина ѝ. Това станало причина Герана ежегодно да отлита на юг, в търсене на своето бебе.
В египетската митология пък, едната от петте души на египтянина (Ба) често се изобразява като щърк. Завръщането на тази птица символизирало завръщането на душата - време, по което човек можел да бъде съживен.
В норвежкия фолклор щъркелът представлявал символ на семейните ценности и взаимната отдаденост. В не една митология въпросните прелетни птици се използват и като олицетворение на плодовитостта и моногамния брак, тъй като се счита, че след загуба на партньор, те остават сами до края на живота си. Kоето всъщност не е така.
А същинската история за щъркела, който носи на двойката новороденото им дете, предполагаемо е възникнала преди няколко стотици години в Германия. Това се дължи на естественото поведение на тези птици. Всяка есен те отлитат на юг и се завръщат по нашите, европейски, земи и свиват гнезда напролет. Бебетата, родени по това време, обикновено са заченати през месец юни на предходната година. Или по-точно в края на юни, когато са се чествали езическите фестивали на брака и плодородието във връзка с лятното слънцестоене. Тогава много двойки са сключвали бракове или просто неформално са консумирали взаимните си симпатии, което по онези времена често е водело до производството на бебета.
След това щъркелите отлитали на юг, а с прибирането им са се появявали и въпросните деца. Оттам и приказката "щъркелът го донесе". Това, в комбинация с дълбокото загнездване на птицата в местните митове и легенди, вероятно има принос за полагането на основите на тази "цензурна" версия за човешкото размножаване.
През ХІХ век Ханс Кристиан Андерсен популяризира в свой кратък разказ легендата за два щъркела, които прелитат над малко селце и биват замеряни с камъни от едно момче. Тяхното отмъщение идва под формата на мъртво бебе, което те откриват и донасят пред прага на къщата му. Във версията на датския писател щъркелите вземат спящите бебета от едно блато и ги разнасят на семействата с добри деца.
В друга, сравнително известна алтернатива на баснята, птиците взимат т.нар. щъркелови камъни от пещери и ги донасят до дома с кошница на гърба или във вързоп, закачен на клюна. Същите тези камъни оживяват в бебета, след като бъдат оставени на майката или пуснати през комина.
Историята вероятно се разпространява и заради леко странната човешка потребност истината за "птичките и пчеличките" да се потулва от невинния детски ум за колкото се може повече време. По Андерсеново време сексът е бил особено деликатна тема, но дори и днес много хора вярват, че трябва да пробутват на малките какви ли не дивотии, ако случайно неудобният въпрос бъде зададен "твърде рано".
Още интересни и свежи материали, които можете да прочетете във FitWell.bg:
Бъди творец!
Дами канят
В настроение за музика
Ако искате да научавате още любопитни истории, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
7 | 0 |