Макар че сме женски сайт, неведнъж упорито сме заставали срещу онези стереотипи, определяни като типично дамски.
Не подкрепяме майките с болни амбиции, против безсмислените хирургични интервенции сме, обявяваме се и срещу модната индустрия, която наложи правилото за поднормено тегло, считано за съвършено.
И не, не сме "лелки", избиващи комплекси чрез статиите си. Не се определяме и като старомодни. Просто не прескачаме тънката граница между красивото в рамките на нормалното и красивото с цената на абсурдното.
Тъй като живеем в Епохата на риалити форматите, почти няма тема от живота, по която да не е измислено предаване. Личният ми фаворит е шоуто за бременни тийнейджърки, излъчвано по MTV, но за това - друг път. Преди около десетилетие, един от най-известните супермодели, Тайра Бенкс, стартира риалити, в което търси топ модела на Америка. America's Next Top Model бързо доби широка популярност и не след дълго други страни закупиха формата и създадоха собствена версия, в която търсят най-красивата дама в родината си.
Няма нищо лошо нито в идеята на шоуто, нито в излъчването му по цял свят. То разпространява един идеал и продава надежди на участничките. Надежди, чието сбъдване може да струва скъпо.
Няма да ви говоря за изпитанията, през които минават участничките, за да стигнат до бленувания финал. Няма да ви разказвам за фотосесиите със змии и паяци, убийствено ранното ставане, диетите и тренировките. Всичко това е техен доброволен избор. Ще ви запозная с историите на две от победителките. Постигнали мечтите си, но само за кратко.
През 2008 година Ананда Марчилдън печели "Holland's Next Top Model". Нейната награда възлиза на договор с Modelmasters The Agency (MTA), която по-късно става част от Elite Model Management, както и 75 000 евро паричен стимул.
Всичко е чудесно до момента, в който победителката получава едва 10 000 евро от обещаните 75 000, а освен това, 3-годишният ѝ договор бива прекратен година преди изтичането му.
Причината: Ананда има "дебело дупе", според модната агенция. Всъщност, мерките ѝ са само с 2 сантиметра над стандартните 90, което, от своя страна, е напълно нормално за височината ѝ, която се равнява на 1.83 метра. Не такова е мнението на Elite Model Management. Според техния адвокат, дрехите във висшата мода се правят в един размер и това не е нещо, което агенцията може да промени.
Марчилдън започва да се бори за правата си и в момента съди Elite за неправомерно уволнение. Тя се е отказала от кариерата на модел и се е посветила на дизайна на мебели, но това не я спира да иска това, което ѝ се полага по право.
Година по-късно същото се случва със следващата победителка, Розалинде Кикстра. Тя обаче иска да се развива като модел, затова все още не е прибегнала до среща с агенцията в съда.
От Guardian става ясно, че адвокатът на Ананда е изпратил писмо до Тайра Бенкс, което тя е върнала неотворено. Доколкото сме запознати с активността на черната перла, тя упорито подкрепя жените с по-голямо тегло, самата тя също преживя своя период на plus size. Решението ѝ да замълчи по случая остава загадка.
"Мода" и "абсурд" често са неразделни понятия. Може би това не би било проблем, ако и двете страни са съгласни на всяка странност, родила се в абстрактния ум на твореца. Но когато същата тази мода прекрачи своя свят и влезе в нашия, тогава тя е в състояние да нанесе непоправими щети - да разбие мечти, представи, идеали. И все пак, Elite не са представител на цялата индустрия. Но с техните 2 сантиметра преляха чашата и оставиха петно върху големия модния бизнес.
208 | 14 |