Разходката сред природата е страхотен начин да се разведрим, да се раздвижим и да разнообразим ежедневието си. Чистият въздух и песента на птичките ни помагат да понижим нивата на стрес и да забравим за проблемите, да се насладим на красотата в нейния най-чист вид. Какво друго обаче трябва да знаем, когато сме решили да прекараме деня на открито и да се насладим на излета със семейството? Какво включва подготовката за хайкинг и как всъщност да разбираме това понятие, разказват от extreme-bg.com.
Какво трябва да знаем за хайкинга
Ако сте почитатели на леките планински преходи и нямате спортни цели, то хайкингът е най-добрият вариант, когато говорим за умерени туристически условия и оптимално движение. Ето защо:
- Маршрутът в случая е маркиран, позволява спокойно вървене, за да бъде обходен безпроблемно. Подходящ е и за семейства с деца;
- Не е нужно да имате солидна физическа подготовка или да се занимавате със спорт, за да издържите – дори и да не стъпвате във фитнес залата, отново ще имате шанс да се справите с маршрута;
- Обикновено преходът продължава няколко часа и е еднодневен – страхотно решение за уикенда, когато искате по-различно преживяване;
- Екипировката за hiking включва различни по вид принадлежности, като раница (до 40 литра е достатъчно), подходящите за сезона дрехи и обувки, както и аксесоари, като фенер, дъждобран, запалка и други полезни пособия, които биха могли да потрябват – лесно можете да се снабдите с тях от физически и онлайн магазин.
Хайкингът е много добър начин да се откъснем от суетата на града, да се разсеем и подобрим връзката с естествената си среда – с природата.
По какво се различава от трекинга
Много хора не правят разлика между хайкинга и трекинга, слагайки двете понятия под общ знаменател, което е погрешно. Причината за това неразбиране се крие в близкото значение на този вид активности, които се свързват с време, прекарано сред природата, но какво друго? За разлика от хайкинга, трекингът е може да продължи няколко дни, като тук говорим за преминаването през пресечени терени, обхождане на трудни участъци и необходимостта от добра физическа подготовка, в това число и опит.
Трекингът може да се практикува в планината, но не е задължително. Доста ентусиасти решават да се впуснат в приключение в пустинята или да опитат късмета си, проучвайки хълмисти райони. Сигурно е обаче едно – подготовката трябва да е на ниво, защото вървенето е много, а без туристически пособия, като палатка, спален чувал и качествено облекло, преживяването няма да е никак приятно. Дори ще е опасно.
0 | 0 |