Миналата седмица на медицински симпозиум бе представена най-новата ултразвукова технология "Rezona 7”, която ще позволи на българските акушеро-гинеколози да откриват малформации при бременни жени още в първия триместър. Събитието се проведе в София, организирано от фирмата за медицинско оборудване и апаратура Инфинита. Уредът бе представен от д-р Филип Дженти – световно признат учен, практик и авторитет по пренатална диагностика, който пристигна в страната специално за представянето.
Д-р Дженти е помагал в разработването на ехографа. Той показа на 200 български специалисти какви са неговите възможности, като демонстрира на живо върху четири пациента. Ученият сподели с колегите си различни случаи от своята практика като аномалии при фетално сърце, морфология на плода, лицеви малформации. Д-р Дженти обърна внимание и на най-често допусканите грешки при преглед. Даде различни препоръки на българските специалисти в областта за справяне с различни ситуации и обърна внимание на по-тежките случаи.
"Ако направите грешка, когато правите сканиране, то тогава бебето може да се роди с аномалии... Затова е важно да правим правилна диагностика, винаги да се консултираме при необходимост с още колеги, при съмнение дори да повторим изследването. Апаратурата е изключително важна, защото тя може да заблуди специалистите като създава образи, които изобщо не съществуват! Показах нагледно на колегите от България какво значи огледален образ, двойни образи, отражения и сенки...", сподели д-р Дженти.
Водещи лекари в нашата страна, като доц. Виолета Димитрова (СБАЛАГ "Майчин дом"), проф. Димитър Марков (МЦ "Марковс"), д-р Петя Чавеева и д-р Виолета Стратиева (Медицински Комплекс "Д-р Щерев") споделиха изключително интересни факти и случаи относно аномалиите и вродени дефекти на плода, както и за феталната хирургия като възможност за предотвратяването на някои от тях.
Модератор на работната част ще бъде доц. Валентина Мазнейкова (МБАЛ "Св. София"). "Много съм доволна от днешното събитие, за мен то бе изключително успешно. Използвам случая да апелирам към бъдещите родители да се доверяват повече на специалистите, защото всичко, което правим за пациентите, е компетентно и ние самите не спираме да се обучаваме, отдадени на професията. Неслучайно говорим за плода и за майката като едно цяло – защото за нас те са едно цяло и искаме да се грижим еднакво добре и за двете страни."
Д-р Стратиева и д-р Чавеева наблегнаха и на етичната страна, при наличие на фетална малформация. "Освен лекари, ние трябва да бъдем също и психолози, да имаме правилен подход. Важно е да си добър специалист, но трябва да бъдеш преди всичко човек, особено при сложните случаи. Първо лекарят трябва да е абсолютно сигурен в диагнозата, за да я съобщи на пациента – ако е необходимо правим допълнителни изследвания, консултираме се с други по-тесни специалисти... и чак когато сме наясно за диагнозата, тогава я съобщаваме на пациента като обясняваме подробно видяното и какви са възможните решения. Разбира се, ние консултираме пациента за начините, за да може да направи информиран избор как да постъпи. Но пациентът прави избора и ние следва да го подкрепим."
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |