Когато течащият нос и дразненето в гърлото съпътстват ежедневието ви, едно е сигурно – да си болен е ужасно. Но знаете решението: Пийте много течности и добавете джинджифил в менюто си. И след като скоро се върнете към твърдите храни, се уверете, че те не са преработени или с твърде много захар.
Има обаче здравословни храни, които имат репутацията, че могат да накарат болен човек да се почувства по-зле, защото изострят или удължават симптомите по някакъв начин.
Кои са тези храни и как да ги замените? Прочетете нашите предложения, но имайте предвид, че всеки реагира на храните по различен начин, дори когато е болен.
Когато имате настинка, грип или треска:
Избягвайте спанак. Хистаминът е химическо вещество, произвеждано в организма, чието освобождаване предизвиква симптоми на алергия, но се открива и в много храни. Хистаминът може допълнително да засили умората, често свързана с настинка или грип. Смята се, че спанакът стимулира освобождаването на хистамин. Подобни на спанака са ягодите, доматите и цитрусовите плодове.
Избягвайте ядките. Ядките съдържат важни хранителни вещества, които помагат на организма да се пребори с инфекцията, като цинк и витамин Е. Но може да се въздържате от консумацията им в началните етапи на заболяването, особено ако ви се гади или имате треска.
Тъй като ядките са с високо съдържание на здравословни мазнини, тялото ви ще трябва да работи по-усилено, за да ги усвои. Това може да доведе до разстроен стомах и да отнеме енергията, нужна на тялото, за да се пребори с инфекцията.
Избягвайте броколи. Броколите са много полезни, тъй като съдържат подсилващи имунитета хранителни вещества, като витамин А и С, а и са високо съдържание на фибри, които могат да бъдат трудни за усвояване, когато сте болни. За да избегнете проблеми със стомашно-чревния си тракт, изберете храни, които са с по-ниско съдържание на фибри.
Наблегнете на: Червените чушки, съдържащи мощни антиоксиданти. Те са богати и на витамин С, за който се смята, че съкращава признаците на настинката, а и не са така кисели като цитрусите. Изследвания сочат, че гъбите могат да повишат цитокините в тялото и да помогнат на имунната система да се пребори с инфекцията. Хапвайте още пилешка супа или топъл бульон.
Когато имате главоболие:
Избягвайте отлежали сирена. Хистаминът в сирената може да доведе до разширяване на кръвоносните съдове в мозъка, предизвиквайки главоболие или неговото влошаване.
Избягвайте ферментирали храни. Тираминът, аминокиселина, намираща се във ферментирали храни, като кисело зеле, също може да е причина за главоболие.
Яжте леки меса. Говеждото, пилешкото и други не толкова мазни меса съдържат рибофлавин и коензимQ10, два важни витамина, които поддържат енергията в организма. Снабдете се и с краставици или диня. Яденето на богати на вода храни балансира течностите в организма.
Когато имате кашлица или болки в гърлото:
Избягвайте суровите зеленчуци. Зеленчуците, които са по-твърди, могат да бъдат по-трудни за преглъщане и да дразнят допълнително гърлото ви.
Избягвайте и цитрусите. Те могат да ви дадат нужната доза витамин С, както и електролити и калций, но киселините в тях ще раздразнят гърлото ви.
Яжте яйца. Те са не само лесни за преглъщане, но съдържат витамин Д и цинк, които се борят с бактериите. Хапвайте и мед, който ще успокои гърлото ви.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
Последвайте Jenite.bg в Instagram!
0 | 0 |