Едни от въпросите, които вълнуват жените от съвсем ранна детска възраст, са свързани с това какви ще бъдат като булки, какъв ще е мъжът до тях, колко деца ще имат. И ако представата за булчинската рокля и за "заживели дълго и щастливо" не се е превърнала във фикс-идея, то поне веднъж в живота е минавала като мисъл през главата.
Годините напредват, а картинката за принца на бял кон все повече прилича на мираж. Мъжете идват и си отиват, всеки със своите положителни черти и недостатъци. Междувременно желанието за развитие като личност и професионалист става все по-силно.
Как да разберем дали това е мъжът за нас, човекът, с когото искаме да градим общото си бъдеще и от когото искаме да имаме деца? Вярващите в магията на любовта ще кажат, че сърцето усеща. Но ако не е така? Ако уменията му да разбира са изчезвали с всеки път, когато е било разбивано и накрая се е превърнало просто в един пулсиращ мускул?
От друга страна решенията на трезвата мисъл, свързани с кариерата, са далеч по-лесни. Всичко зависи от нас самите, не е нужно да споделяме нещо с някого и този някой да определя живота ни. Професионалните ни умения и компетенции ни дават сигурност, каквато партньорът не може. А на децата съвременната жена гледа като на отложен ангажимент.
Така ставаме свидетели на една плашеща тенденция - все повече жени стават майки над 35 годишна възраст, а някои - никога. Дори вече да имат желанието да дарят живот, "срокът им на годност" може да е минал.
Запитахме се каква е причината да "вървим" срещу природата, да не желаем да изпълняваме естествените си функции на майки, защо се страхуваме от обвързване. Отговориха ни, разбира се, психолозите.
В непрекъснато развиващите се и технологизирани общества, в които живеем, стремежът е към самоактуализиция. Образованата жена, жената, която иска да се развива и да бъде успешен специалист наравно с мъжете, фокусирана е върху постигането на личните си цели, е склонна на съзнавано и несъзнавано ниво да приема детето като стресор. А механизмът за самосъхранение на организма ни автоматично отхвърля стресорите. На това често се дължи неспособността на физически здрави дами да забременеят.
Стресът може да бъде намален, ако обществото предлага възможности за развитие на младите майки, които да не трябва да избират между кариерата и децата, осигурява адекватни за посрещане на майчинските и детски нужди, както и достъпни здравни услуги и социални грижи.
Все пак, да бъдеш майка всъщност е най-важната професия на света!
72 | 11 |