Рутината, непрестанният стрес, желанието да се представим в най-добрата си светлина и да впечатлим околните - всички тези фактори влияят на работния процес и на личната ни професионална самооценка. Когато искаме да се развиваме в кариерен план обаче, трябва да елиминираме максимално тласкащите ни в обратна посока условия. За целта първо трябва да погледнем към себе си, защото самите ние сме отговорни за онова, което ни се случва в живота.
Проблемите на съвременния човек често се основават на собствените му комплекси, които се отразяват в отношенията му със заобикалящия го свят. Ще погледнем към офисната среда и ще се опитаме да разграничим най-често срещаните несъзнателни комплекси, които се забелязват в определен тип персонажи.
Онзи, който знае всичко
С този човек се комуникира трудно, защото винаги прекъсва събеседниците си, за да представи своето становище по темата. Той често се включва в обсъжданото, въпреки че понякога няма идея за какво става въпрос. Логично, тези хора не са сред любимците в офиса, нито сред фаворитите на шефа. Все пак именно последният е човекът, който трябва да знае всичко и не допуска някой друг да бъде по-запознат от него.
Как да разберете дали самите вие не попадате в групата на всезнайковците? Следващият път, когато разговаряте с колега, обърнете внимание колко търпение проявявате като слушател. Ако усещате думите на върха на езика си и само чакате момента, в който вашият събеседник ще си поеме дъх, за да вземете думата, то най-вероятно сте най-типичен всезнайко.
Човекът с необмислените действия
Обществото ни е такова, че предпочитаме първо да реагираме, вместо да обмисляме. Технологичната ера ни научи да се изказваме скорострелно, под формата на бързо написани съобщения, пълни със съкращения. От няколкоминутна, комуникацията се превръща в няколкосекундна.
Според психолозите съществува още по-дълбока причина да реагираме необмислено: хората сме програмирани да виждаме другите по-ясно и точно, спрямо самите себе си. Разтълкуваме ситуацията по различен начин, в зависимост дали участваме в нея или просто я наблюдаваме отстрани. А през живота си сме наблюдавали толкова много хора и реакции, които са повлияли над разбиранията ни за света.
Целият този опит на наблюдател ни е показал, че чрез анализиране просто намираме слабите страни на околните. Затова, когато става дума за собствените ни реакции, несъзнателно решаваме, че не искаме да опознаем слабостите си, и предпочитаме да действаме спонтанно, без значение от последствията.
Негативният образ
Много хора отказват да приемат, че са негативно настроени към околните, заради личната си гордост и страхът да бъдат отхвърлени. На подсъзнателно ниво те заключават, че останалите не ги разбират и изграждат защитна стена между себе си и събеседника си, която може да се изразява в думи, позиция на тялото или действия.
За да разберете как приемате околните, направете свой собствен личен експеримент. Помислете за това колко време прекарвате с колегите си всеки ден, а оттам си направете изводите си доколко ги познавате. 40 часа на седмица - доста време, в което хората се опознават, просто защото го прекарват в една стая.
Замислете се и какво е мнението на вашите колеги за вас. Може би, ако винаги мълчите, целенасочено пропускате общите обеди и не взимате участие в съвместно обсъждани теми, то самите вие се затваряте за околните.
Промяната е възможна и може да се случи с малки стъпки всеки ден. Днес попитайте жената от другото бюро как е, а утре направете комплимент на човека, чието име дори не знаете. Със сигурност ще усетите ползите, които носи приятната комуникация.
6 | 0 |