От средата на 60-те години насам модните издания бавно, но сигурно налагат суперслабата визия като единствената, достойна за подиума. Впоследствие "кльощавата” тенденция започна да се разпространява буквално навсякъде. Именно поради този факт стартира и така нареченият "бум" на анорексия и булимия.
Напоследък обаче едно ново движение започва да набира скорост. Според body positive идеята, жените трябва да се чувстват комфортно в телата си, независимо, че не се побират в дрехи с размер под L.
"Тялото не е само и единствено закачалка”, гласи един от популярните лозунги на body positive движението. Привърженичките му не са задължително жени с наднормено тегло. Те предпочитат да се наричат "истински” и желанието им е да променят насаденото в обществото мислене за връзката между килограмите и красотата.
Позитивно настроените към телата си жени не се борят единствено за това производителите да предлагат повече дрехи с големи размери. Те застават срещу появата на анорексични манекенки по списанията и ревютата и най-вече срещу хранителните разстройства, породени именно от наложените в обществото стереотипи. И вече имат частичен успех. Пример за това е навлизането на plus size моделите, както и забраната в някои страни, а и във Vogue, нездраво слаби манекенки да бъдат толерирани. Да не забравяме и завръщането на pin-up визията, която също изисква от жените да имат пищни извивки.
Поддръжничките на движението обаче съвсем не спират дотук и продължават чрез протести и демонстрации да развиват един нов модел в обществото. Целта им е да спре да се съди за жената по външния ѝ вид и най-вече по килограмите.
Body positive движението има и своите върли противнички. Може да ви прозвучи странно, но съществуват милиони жени по света, които подкрепят анорексията. Почитателките на "кльощавия” модел всеки ден разпространяват из социалните мрежи десетки злобни коментари към други жени, чиято фигура всъщност е съвсем приемлива. Припомняме ви случая с Кейт Ъптън, която бе заклеймена като дебела именно от такъв сайт.
Сами преценете коя позиция е по-смислена. Преди това обаче се замислете за модела, който 15-годишната Джулия Шнайдер и компания налагат на връстничките си. Помислете и за милионите жени по света, които не успяват да преборят анорексията и си отиват твърде рано. Главната причина реалността да бъде такава, са именно стереотипите, които модните ревюта и списанията успяха да утвърдят като "нормални”.
И най-вече, разсъждавайте върху това какво всъщност е "нормално". Тъй като най-ненормалното явление всъщност се случва точно днес. Млади жени гладуват, при това доброволно. Стигат до самоубийство, тъй като нямат фигурата на Кейт Мос.
Важно е да споменем, че body positive движението в никакъв случай не толерира безразборното тъпчене с храна и нездравословния начин на живот. Целта му е само и единствено всяка жена да се чувства красива и да бъде оценена в обществото. При това на база, различна от размера на дрехите.
Независимо от цифрата, която кантарът показва, винаги мислете хубави неща за тялото си. Бъдете позитивно настроени и към реакцията, която предизвиквате у околните, независимо как те ви приемат. Именно по този начин ще изградите реално самочувствие, лишено от комплекси и модели за подражание.
Ако тази статия ви е била полезна и интересна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
37 | 0 |