В началото на месеца с радост ви съобщихме: Vogue, настолното списание в модата, официално обяви, че спира да работи с нездраво слаби манекенки и момичета под 16 години. Това е поредният значим обрат в почти стогодишната война по въпросите за "желателния" външен вид на моделите.
Изразът "стогодишна война" не беше случаен. Приблизително толкова време е било нужно, за да се посадят семената на тази професия като цяло, да се спори кои имена са прокарали първи, дали стъблата им трябвало да бъдат тънки или пищно оформени. Та чак през последните десетилетия са стигнали до момента, в който най-запомнящите се цветя сред моделите получават почетната добавка "топ" или "супер" към призванието си. Заедно със супер заплащане.
Дълги години преди това момичетата не изкарвали кой знае какви пари от работата си като модни красавици. За сметка на това, обикновено успявали да се задомят рентабилно. Ето и основните имена, които трябва да знаем, за да проследим историята на тази дълга котешка пътека в света на котюра. Следователно - и в целия ни заобикалящ свят, тъй като именно модата диктува огромна част от правилата в него.
Първият професионален модел
Смята се, че това е французойката Мари Верне. Първоначално тя работи в известен за времето си (40-те години на XIX век) магазин за аксесоари в Париж, където заедно с други момичета показва как стоят предлаганите шалове и наметала. Там Мари се запознава с Чарлз Фредерик Уърт - колега, който в последствие става неин съпруг и отваря собствена модна къща.
Мари определено има принос за неговия успех. Докато все още са на служба в магазина, Чарлз ѝ шие семпли и елегантни рокли, които съпругата му носи, докато представя аксесоарите на работодателите си.
Клиентите започват да проявяват интерес към цялостните тоалети върху тялото на модела, питат чие дело са и пожелават Чарлз да им изработи подобни. Така той получава необходимия начален тласък, за да поеме по самостоятелния си път на дизайнер - толкова успешен, че историята го е признала за "баща на висшата мода". Казват, че понятието "моделиер" е измислено специално, за да опише работата на този храбър и иновативен шивач.
С настъпването на XX век започват да се появяват все повече жени, които се занимават с моделство, но все още не са твърде разпознаваеми в обществото.
Кой е първият "супермодел"?
Ако попитаме американката Джанис Дикинсън, тя със сигурност ще посочи собственото си име. Вече го е правила неведнъж, като освен това твърди, че и самият термин е измислен от нея. Според думите ѝ, нейната агентка я попитала: "Джанис, за каква се мислиш - за Супермен ли?", а красивата брюнетка остроумно се заиграла с думите и отвърнала: "Не... Аз съм супермодел, скъпа, ще се отнасяш с мен като със супермодел и ще основеш категория на супермоделите".
В този разговор Джанис определено не ни звучи като най-симпатичната и земна личност, която можем да си представим. Вероятно Тайра Банкс също споделя това мнение. През 2003 тя назначи Дикинсън за съдия в "America's Next Top Model", но двете често спореха заради критиките на самозвания "първи супермодел" към момичетата от категория "plus size". В крайна сметка Тайра уволни Джанис и я замести с друга икона от по-старото поколение манекенки - Туиги. За нея ще поговорим след малко.
Всъщност, единодушен отговор по въпроса за първия супермодел няма, но могат да се отличат няколко основни претендентки за титлата. Всяка от тях крачи уверено из модните среди десетилетия преди Джанис Дикинсън да се появи на бял свят и да ходи права под масата. Тези емблематични дами са:
Анита Колби - най-скъпоплатеният модел на 40-те, което означава, че в добрите си години е взимала по 50 долара на час. Анита е била популярна с прякора си "Лицето", а "краката за милион долара" от същата ера принадлежат на пин-ъп момичето Бети Грейбъл. Както се вижда от снимката, тогавашните представи за перфектни бедра драстично са се различавали от сегашните.
И все пак, като че ли шведката Лиса Фонсагривс е оставила най-дълбока и стилна следа в модния свят отпреди масовото нашествие на супермоделите. Най-много ценители са склонни да провъзгласят именно нея за първата жена, постигнала тази титла. Лиса Фонсагривс украсява над 200 корици на Vogue и тъй като в онези времена хората изключително добре познават лицето ѝ, именно тя помага на модната библия да се сдобие с прословутата си тежка дума за утвърждаването на всички супермодели до днес.
Други модели, които се нареждат сред първите "супер" и едва ли някога ще бъдат забравени, са Дориан Лий, Джия Каранджи, Джийн Шримптън - можете да им се възхитите в нашата красива галерия.
Списъкът на Glamour и най-важната "клечка" в него
Бляскавите мадами от черно-белите ленти постилат истински червен килим за идните поколения. През 1968 година етикетът "супермодел" е официално признат чрез страниците на списание Glamour. Там излиза списък с цели 19 красавици, които попадат под знаменателя на новия термин в модата.
Тук сме избрали да обърнем специално внимание на Туиги (twig - клонка, вейка - бел. ред.), тъй като сред избраничките на Glamour тя е най-голямата модната икона на 60-те. Мнозина смятат, че именно Туиги, много преди Кейт Мос, е причина за въвеждане на поднорменото тегло като желан стандарт в модата. Факт е, че в продължение на дълги години изискванията за модели са съвпадали с предполагаемите мерки на Мерилин Монро. След намесата на модели като Туиги обаче, сантиметрите на "перфектната" женска фигура постепенно се намаляват.
Едновременно с това обаче разцъфва и по-оформената фигура на загорелите атлетични момичета от "калифорнийски тип". Шерил Тийгс, например, е най-известна с участията си на корицата на спортното издание Sports Illustrated, което също се превръща в движеща сила при определяне на стандартите за идеалното женско тяло. По-здравословно изглеждащото такова, което отново изтласква андрогенния външен вид на заден план.
Големите пари
През 1974 Лорън Хътън подписва безпрецедентен до онзи момент договор за милион долара с Revlon. През цялата си кариера тя отказва да премахне прочутото разстояние между предните си зъби и превръща "недостатъка" в своя запазена марка. Светът започва все повече да харесва естественото в моделите.
Година по-късно примерът на Хътън е последван и от Марго Хемингуей (да, внучката на култовия американски писател), която получава огромна сума, за да стане рекламно лице на парфюма Babe на "Фаберже". Инес де ла Фресанж пък става първият модел, подписал ексклузивен договор с лейбъл от висшата мода - Chanel.
И така стигаме до златната ера на супермоделите от началото на 90-те.
Всички знаем имената на "светата троица" в модата: Линда Еванджелиста, Кристи Търлингтън и Наоми Кембъл. Първите чернокожи модели вече са прокарали път, така че за великолепната "черна перла" няма пречки към върха. Тя и колежките ѝ изживяват най-успешните си години. Окончателно се превръщат не само в тела и лица, които показват модата, но и в личности, които разказват за себе си и масовата публика се интересува от техните думи.
Окончателно се налага разликата между модел, топмодел и супермодел. А ако се чудите каква точно е тя, може би прословутите думите на Еванджелиста са достатъчно описателни: "Не се събуждаме за по-малко от 10 000 долара на ден!" Това е едно от изказванията с най-лоша слава в историята на модата, но всъщност е истина. По лъскавите корици има достатъчно място за скъпоплатените супермодели, така че към троицата се приъединяват още три дами, за да оформят "великолепната шесторка": Клаудия Шифър, Синди Крауфорд и Кейт Мос.
След това обаче залязват. Говори се, че светът на модата се уморява от това "събуждане за 10 000 долара" и оттогава насам преднамерено не позволява на малка група от супермодели да се изкачи до същите висоти. Актрисите, певиците и други красавици в шоубизнеса отново се оказват предпочитани за кориците на списания.
През 2007 манекенките бяха подложени на особено голямо неодобрение. Уругвайският модел Елиана Рамос се превърна в третото момиче, загубило живота си в гладните лапи на анорекията, за период само от 6 месеца - след сестра си Луизел Рамос и Ана Каролина Рестън. Въпреки всичко, от няколко години насам се наблюдава нов супервъзход на супермоделите.
Дали ангелите, за които ви разказваме ежедневно, отново ще се издигнат до нечуваните висини на "великолепната шесторка"? Можем само да им го пожелаем. Както и да се надяваме, че наред с мечтите за бляскав успех, ще насаждат в останалите жени и идеали за по-здравословна визия.
36 | 2 |