Дон Мигел Руис е лектор по призвание и лекар по професия. Бил е хирург. Тежък инфаркт го поваля и следват 9 седмици кома, в които не се знае дали ще се събуди. Когато той успява да пребори смъртта, лекарите му казват, че трябва да смени тотално начина си на живот. Забраняват му да пътува, а точно тогава му е предстояла първата лекция в Европа.
Чували ли сте за четирите споразумения? Техен автор е известният лектор Дон Мигел Руис. Американецът от мексикански произход си е поставил за мисия да обикаля света и да вдъхновява хората с учението си.
През отминалия уикенд негова дестинация беше и България. Той, заедно със сина си Дон Хосе Руис, изнесе лекция пред родна публика, пред която представи въпросните четири споразумения, както и още едно, пето, дело на бащата и сина.
Дон Мигел се изправи пред гостите, използвайки обръщението "братя и сестри". И призова всички да отворят сърцата си и да изпратят цялата си любов на онези, които имат нужда от нея. А те са толкова много. Засегнатите от природни бедствия; пациентите в болниците; хората, които са готови да приключат земния си път; бездомните; сираците; онези, които имат нужда от помощ; роднини, близки и хората, които обичаме; самите ние; Лекторът не пропусна никого.
"Нека разберем, че сред нас няма победители и губещи", продължи той. "Никак не е трудно да бъдем щастливи. Животът е много прост, но ние го усложняваме."
Не зная защо трябва някой друг да изрече тези думи, за да повярваме. Сякаш наистина сме превърнали живота си в едно безкрайно състезание, като самите ние не искаме то да приключи никога.
Дон Мигел Руис е лектор по призвание и лекар по професия. Бил е хирург. Тежък инфаркт го поваля и следват 9 седмици кома, в които не се знае дали ще се събуди. Когато той успява да пребори смъртта, лекарите му казват, че трябва да смени тотално начина си на живот. Забраняват му да пътува, а точно тогава му е предстояла първата лекция в Европа.
След 7 години и половина той подава молба за трансплантация на сърце. Попада в списъка на чакащите и една нощ, точно в полунощ, получава заветното обаждане. Но тогава той е в Тексас, а операцията трябва да се извърши след 6 часа в Калифорния. Въпреки огромното разстояние, той потвърждава присъствието си и благодарение на полет в точния момент, 4 часа по-късно вече е в болницата.
Днес той е в отлично здраве. И пътува много. За да даде на хората онази надежда, която са изгубили някъде по пътя на живота.
"Науката се развива, психологията и човешкото мислене изостават. Ние трябва да бъдем част от тази трансформация."
Бъди безгрешен в словото си. Споразумение номер 1. "Говори честно. Казвай само това, което мислиш. Не използвай словото, за да се самоохулваш или да охулваш другите. Насочи силата на словото към истината и любовта. Ако проумееш, че словото има силата да твори, че това, което казваш, подготвя твоето бъдеще и бъдещето на другите, ти ще станеш по-отговорен и към себе си, и към света. Словото има силата на магия: бяла или черна - зависи единствено от Теб! Дай на словото си любов и помни, че каквото изпратиш, това ще получиш."
Не приемай нищо лично. "Хората не правят нищо заради теб. Ти не си център на тяхната Вселена. Ти си център единствено и само на собствения си живот! Това, което хората казват или правят, е проекция на собствената им реалност. Когато не приемаш нищо лично, когато проумееш, че животът на другите е резултат от техния избор, тогава ти имаш имунитет срещу действията на другите и няма да станеш жертва на ненужно страдание."
Ако приемем чуждия негативизъм, той става част от същността ни. Опитваме се да угодим на всички, но не и на себе си. Превръщаме се в нещо, което не сме. И след време забравяме, че се преструваме. Защото наистина вярваме в това, което не сме.
Дон Мигел Руис направи игра в публиката, според чиито правила трябваше да се хванем за ръце с непознат човек и да му кажем всички думи, изричани за нас в детството, които са ни повлияли. Боже, колко мъка има по тоя свят, Боже! Пораснали жени помниха обидите и подигравките от училище. И десетилетия по-късно те все още бяха мерило за тях. В главите им бяха загнездени думите на родителите им, опитващи чрез децата си да осъществят болните си амбиции.
Искали са да бъдем съвършени. И са ни моделирали, опитвали са да ни променят. Но не за да направят нас щастливи, а себе си.
Не прави предположения. "Намери смелост да задаваш въпроси и да изразяваш желанията си. Никой, освен теб, не знае твоите мисли, затова - изразявай ги максимално точно, за да избегнеш недоразуменията. Ти не знаеш мислите на другите, затова не прави предположения, а задавай въпроси, за да избегнеш недоразуменията. Общувай с другите възможно най-ясно, за да избегнеш недоразумения, тъга и нещастия."
Винаги прави най-доброто, на което си способен. "Най-доброто, на което си способен, е променлива величина. При всички обстоятелства давай най-доброто от себе си и няма да се самоосъждаш, самобичуваш и самосъжаляваш, защото съвестта ти ще е чиста."
И тук последва още една игра. Трябваше отново да хванем за ръце непознат, пред когото да простим на всички, които са ни наранили някога.
Трябва да си много силен, за да почувстваш думите на Дон Мигел Руис. Или прекалено отчаян. Той говори за ново начало, за прошка, за любов. Но как, за 3 минути, да загърбим всичко, случило ни се до момента?
Да погледнем непознат в очите и да простим на всички, които са ни причинили болка. Да изречем думи, които Дон Мигел Руис е поискал от нас. Повечето от присъстващите го сториха. Не и аз. Как да простя на някого, казвайки го на жена, която срещам за пръв път? Защо? Аз не изпитах удовлетворение.
Бъди скептичен, но се научи да слушаш. Правило номер 5, представено от Дон Хосе Руис. Той е по-емоционален от баща си, "по-жив". Той също има какво да каже пред света и го прави. А хората го слушат в захлас.
"Негативният език се говори по цял свят", каза Дон Хосе. Не е твърдение, което чуваме за пръв път. Не е новина. Но може би трябва да го чуем от много места, за да успеем да го осмислим.
Семинарът беше полезен, най-вече за онези, които имаха нуждата от подкрепата, за която Дон Мигел Руис говореше още в началото. Тези хора бяха там, за да чуят на живо думите на човека, чиято книга над седем години е бестселър на New York Times.
Дон Мигел беше прав, когато каза, че мисленето ни изостава, за разлика от ежедневно развиващите се технологии. Трябва да отворим сърцата си и да спрем да си усложняваме живота. Трябва да помислим за себе си, за близките си, за всички около себе си. И да спрем да им говорим на "негативен език". Трябва просто да бъдем хора.
43 | 1 |