Вече ви съобщихме, че от 2 до 9 април в България ще се отбележи Световната седмица на хомеопатията. Нейна конкретна тема тази година ще бъде "Стресът и щитовидната жлеза". Нуждата да се говори специално по този въпрос е породена от изключително тревожните статистики.
Според тях, всеки четвърти българин е диагностициран с изменение на тъканта на щитовидната жлеза или т.нар. възли. Жените страдат два пъти по-често от тези проблеми в сравнение с представителите на силния пол. Възрастовата граница на заболелите притеснително пада.
Всичко това налага не просто да се лекуваме, когато възникне проблем, но и в глобален мащаб, превантивно да си зададем въпроса: "Защо толкова много хора се разболяват?" Именно той ще стои в центъра на безплатните образователни лекции, които ще се проведат у нас в рамките на Седмицата на хомеопатията. Те ще комбинират два интересни неконвенционални подхода към здравето, тъй като ще се водят от д-р Дора Пачова, председател на Асоциацията на лекарите хомеопати у нас, както и от д-р Мария Папазова, холистичен лекар.
Двете вдъхновяващи дами ще ни помогнат да си отговорим на множество жизненоважни въпроси, сред които:
Как емоциите променят биохимичните процеси в тялото и водят до физически страдания?
Защо унижението и оскърблението поразяват щитовидната жлеза?
Кои са хората, които са предразположени към тиреоидни заболявания? Защо броят на заболелите постоянно расте?
Обречени ли сме, ако чуем диагноза, свързана с такова заболяване?
Ние, Jenite.bg, нямаме намерение да ви убеждаваме и налагаме в какво да вярвате. И все пак мислим, че темата е достатъчно сериозна, за да проявим интерес поне да се запознаем с подхода на алтернативната медицина към нея. Миналия петък, преди началото на споменатата вече важна седмица, се срещнахме с проф. д-р Аджит Кулкарни по време на поредната му любезна визита в България.
Проф. Кулкарни е сред най-известните хомеопати в Индия. Там изповядваната от него философия за лечение има статут на държавна политика и не е пренебрегвана за сметка на вниманието към западната традиционна медицина. На базата на своя богат 20-годишен опит, професорът дава насоки на българските лекари хомеопати как да прилагат алтернативната медицина.
Относно наболелите проблеми, засягащи щитовидната жлеза в човешкото тяло, проф. Кулкарни съобщи тъжната равносметка: в западното общество 1 от 10 жени страда от такова заболяване, като най-често става въпрос за хипотиреоидизъм - намалена функция на жлезата. Другите най-разпространени болести в този аспект са: хипертиреоидизъм (свръхсекреция на щитовидни хормони), автоимунното заболяване Хашимото, Базедова болест.
Много често тези проблеми повлияват изключително негативно върху половите хормони, цялата полова система не се развива правилно - както при мъжете, така и при жените. При нежния пол това обикновено се проявява като нередовна менструация, поликистозни яйчници, пълнеене. Функцията на щитовидната жлеза е тясно свързана и с процеса на растеж и развитие на тялото, нарушенията в ранна възраст могат да доведат до състояние на кретенизъм.
Мъдрият индийски професор обясни, че до огромна степен именно стресът причинява всички страдания, свързани с щитовидната жлеза, защото променя нивата на голям брой от хормоните. А когато една жлеза има проблем, се създава сериозен шум в цялата система, включително в психиката.
Именно това е същността на хомеопатията - не да атакува агресивно един-единствен проблем, а да се опита да излекува изцяло целия организъм. Физически и психически, ако изобщо може да се направи разграничение между тези две категории. Посещението при специалист хомеопат не прилича на преглед при лекар, а е по-скоро изживяване, подобно на разговора със загрижен приятел, който освен това е и изключително добър психолог. Освен за здравословните си проблеми, той ще ни предразположи да му разкажем подробности относно душевните и професионалните си такива, страховете, вълненията, дори сънищата си. Ще определи какъв тип човек сме и кой природен елемент действа оздравяващо на нашия тип. След това ще ни назначи лечение, в което няма да тровим организма си с химия.
Една статия обаче не е достатъчна, за да опишем цялостно философията на алтернативната медицина. Вместо това, ще споделим с вас основните 10 съвета за здраве и по-добър живот, които научихме от проф. Аджит Кулкарни:
1. Намалете стреса, като анализирате всичко, което ви напряга. Това е изключително важно, тъй като стои в основата на проблемите с щитовидната жлеза. Особено податливи на такива заболявания са хората, които се самоизживяват като унизени, или таят в себе си гняв твърде дълго. Чувството за изоставеност в съвременното общество също е важен фактор.
2. Релаксирайте, практикувайте Йога, спете достатъчно.
3. Медитирайте - умът и духът са в тясна връзка с тялото.
4. Хранете се с възможно най-малко обработена храна.
5. Избягвайте трансмазнините.
6. Забравете пшеницата и тестените изделия!
7. Хапвайте чесън, броколи и морски водорасли.
8. Не се хранете със соеви продукти.
9. Забравете за цигарите и алкохола.
10. Обмислете започването на терапия с Шуслерови соли. Това са 12-те елемента на живота, които съответстват на 12-те основни типа хора и ще набяват на организма ви онова, което му липсва. Човекът тип "Магнезий", например, е интровертен, трудно изразява емоциите и комуникира с останалите. Дори да не ви се вярва, такъв характер определено може да доведе до проблеми с щитовидната жлеза.
Ако имате нужда да се потопите още по-дълбоко в тази материя, можете да посетите една от безплатните лекции по време на Седмицата на хомеопатията в България:
2 април в Пловдив, хотел "Санкт Петербург", бул. "България” №97, 18:00 часа
3 април във Варна, хотел "Черно море", бул. "Сливница” №33, 18:00 часа
4 април в Бургас, "Приморски парк", Централна алея, Културен център "Морско казино", 18:00 часа
9 април в София, зала №9 на НДК, 19:00 часа
А ако тази статия и срещата с известния индийски хомеопат ви е била полезна, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
65 | 1 |