Днес е Никулден, затова пожелаваме много здраве на всички, които празнуват! Сигурни сме, че и вие като нас, ще хапнете риба довечера, дори да нямате именик в къщата.
Казват, че на празничната трапеза рибата трябва да е не каква да е, а с люспи, за предпочитане шаран. Смята се, че люспите символизират парите и затова има обичай по една от тях да се поставя в портфейла на всеки член на семейството. Защо ядем шаран на Никулден може да прочетете във Fitwell.bg.
Но преди да стигнем до люспите, следва да набавим рибата. Независимо дали тази риба ще е шаран, или някой друг люспест представител на морската фауна, много е важно да подходите към избора й информирано. Ако нямате солиден опит с пазаруването й (тоест, правите го от Никулден на Никулден), може би следните насоки ще ви бъдат от полза.
Съвети при закупуване на цяла риба:
Избирайте риби с бистри очи
Казват, че очите са прозорец към душата, но тъй като рибата няма душа, нейните очи са прозорец към нейната свежест. Рибите, които не са пресни, се характеризират с мътен, замъглен поглед. Това не ги прави негодни за ядене, но е добър признак, че не са в перфектна форма.
Огледайте добре тялото
Лъскаво ли е? Изглежда ли металическо и чисто? Или пък има мътни и обезцветени участъци? Ако имате каквито и да било съмнения, най-вероятно ще е добра идея да отместите погледа си към друг екземпляр.
Помиришете рибата
Ако сте попаднали на уважаващ себе си магазин, никой няма да ви откаже подобно нещо. Случи ли се точно обратното, само по себе си това е отличен повод за отказ от покупка. Прясната риба не мирише на риба, а на чиста вода и сол. Някои спецове сравняват мириса й с този на краставица, но не разчитайте прекалено много на подобни проникновения.
Обърнете внимание на хрилете
Те трябва да са са с наситено червен цвят. Ако окраската им напомня по-скоро на стара керемида, по-добре отминете.
Съвети при закупуване на рибно филе:
Обърнете внимание на цвета
Месото на рибата губи цвят с времето. Най-добрият начин да познаете дали едно филе е прясно е по кожата (ако има такава). Повърхността й трябва да изглежда по описания по-горе начин - лъскава и металическа.
Отново помиришете
Вижте по-горе как и защо.
Има ли течност?
Ако върху филето има влага, то тя трябва да е прозрачна, а не белезникава. Мътната течност върху рибеното месо е първия признак за застояване.
Натиснете парчето с пръст
Тук вече си позволявате малко повече, отколкото ви се полага като на клиент, но ако имате шанс да боднете филето, то трябва да бъде достатъчно стегнато, че да не позволи оставането на отпечатък. Ако успеете да оставите следа, по-добре бягайте, преди да са ви хванали...
Приготвяне на вече закупената риба
Трябва да знаете, че много риби са отличен източник на незаменимите омега-3 мастни киселини. Това е добра новина, но изисква от вас да съобразите температурата на приготвяне, тъй като полиненаситените мазнини са особено чувствителни на по-агресивна термична обработка и бързо губят свойствата си над определен праг. Нека приемем, че този праг е около 160ºС.
Затова и препоръчителният начин за приготвянето на риба е на фурна или варена/на пара, като в първия случай можете да работите на по-ниска температура, а във втория - температурата се саморегулира (при варенето градусите не могат да надвишат 100ºС, стига то да не се случва под налягане).
Ето сега може би трябва да ви дадем някоя конкретна рецепта за риба в контекста на казаното дотук. Може да видите как се приготвя шаран с картофи на фурна във Fitwell.bg!
5 | 0 |