Съчетаване на храна и вино

Трюфел, шоколад и лук не си подхождат ли? Да бе, да!

Съчетаване на храна и вино

Jenite.bg и списание "Меню" с удоволствие ви канят да участвате в новата им съвместестна игра "Вкус (на) загадка".

От 9 април 2012 в продължение на един месец всяка седмица в края на интересните и полезни кулинарни статии от авторите на списание "Меню" ще намирате по един въпрос с три възможни отговора. Лесно ще разберете кой е верният, защото ще го откриете в редовете на статията. Изпратете ни го на igra@jenite.bg, за да участвате в играта!

Всяка седмица между потребителите, изпратили верен отговор, чрез жребий ще бъде изтеглен победител. Той ще получи за награда едногодишен абонамент за обновеното списание "Меню". Ние от Jenite.bg и сп. "Меню" ви желаем късмет и нови кулинарни знания!

Запознайте се отблизо с тънкостите при съчетаване на вино и храна чрез тази статия от обновеното сп. "Меню”:

Кои храни с кои вина си отиват - навлизаме в област с много подводни камъни. За повечето рецепти в сайта на списанието предлагат подходящи вина, но тук бихме искали да обобщим принципите. Ако можеше в рамките на една-две страници да се каже точно и ясно това с това, онова с онова, на света нямаше да има нужда от сомелиери, от курсове или енциклопедии.

Доста трудно е да сведем целия вековен опит на всепризнатите гурмани - французите, в няколко прости правила, които да следваме стриктно. Или да спрем да изпробваме нови съчетания, само защото е написано, че трюфел, шоколад и лук не си подхождат. Все пак ще вървим по отъпканата пътека с уговорката, че непрекъснато трябва да се правят отбивки.

Първото правило в книгата "Съчетаване на храни с напитки: най-добрите комбинации от А до Я" на Фиона Бекет гласи, че "червено вино се пие с червено месо, а бяло вино - с риба". Това е точно така, но не изключва и по-екзотични комбинации като розово шампанско с Бьоф Строганоф или риба тон с пино ноар.

Г-жа Бекет дава още два важни съвета: "пийте сухите преди сладките вина и по-леките преди вината с плътно тяло, точно както избягвате да ядете десерта преди основното ястие и пържолата преди супата".

В ежедневието човек рядко има възможност да избира храната според виното. Обикновено е обратното - първо се взима решението какво ще съдържат чиниите ни. Затова ви предлагаме няколко универсални вина, разпределени по стилове, приятелски настроени към по-голям брой храни. Може би не всяка комбинация с тях е съвършена, но поне разчитайте, че е приемлива.

Свежи и плодови бели вина
Сансер, пино гриджо, соаве, бяла риоха са добро съчетание към риба и салати, италиански антипасти с чесън, пикантна храна с чили и лятната храна като цяло.

Гладки сухи бели вина
Шардоне без дъб, пино блан, семийон вървят особено добре със сьомга, пиле, пуйка, свинско или телешко в леки бели сосове, банички, кюфтенца от риба, яйца, омлети и кишове.

Ароматни и билкови сухи бели
Ризлинг от Австралия, Германия и Елзас, вионие, гевюрцтраминер или сух мускат ни отпращат на изток; можете да ги пиете с люта индийска храна, пикантни турски ястия, специфичните, но много вкусни тайландска и виетнамска кухни.

Сухи розета
Розовите вина също условно можем да разделим на по-леки (по-светло обагрени, с по-фини аромати - от пино ноар, от мерло) и по-интензивни (като цвят и като аромат - от каберне совиньон, от сира). Това е един от най-благодатните видове вина, що се отнася до комбиниране.

По-леките розета са идеален партньор на студени меса и салати, докато по-наситените, силни розета се съчетават прекрасно с всякакво месо на скара, с всички морски продукти (на скара или мариновани), с пица, с паста, със солени печива (банички, кифлички, соленки), с киш, със сладки и солени еклери и палачинки.

Сухо, естествено пенливо вино
Шампанско, кава, креман или просеко - това са доста универсални вина, които може да се пият самостоятелно като аперитив, но и подхождащ чудесно с морски риби, с пържени, хрупкави храни (тук вече можем да причислим и речните риби), със суши и с по-деликатните ястия от китайската кухня.

Леки плодови червени вина
Леките плодови червени вина са най-непретенциозната група. Започват от божоле нуво, та до нескъпите чилийски, австралийски и южноамерикански. Но това са и по-обикновени вина от пино ноар, гъмза, повечето млади български мерла, френските vin de pays или италианската валполичела. Те са пивки, свежи, плодови, могат да доставят удоволствие и поднесени охладени през лятото, но най-важното е, че са чудесни за всякаква пица и паста с доматен сос, за тапас със студено месо, за меки сирена, пастет и печено пиле, дори за сьомга и риба тон на скара.

Гладки червени вина със средно тяло
Това е най-обширната група, която обхваща повечето червени вина на рафта. Почти всички мерла и кабернета, отлежавали от 6 до 12 месеца, са тук, базисните апелации на Бордо също, както и Кианти и Риоха. Към тях спадат и по-скъпите бургундски, и много други купажни вина от цял свят от средния до висок ценови клас. Съчетанията са предимно с печено на скара или грил тъмно месо, дивеч, зеленчуци на скара, лазаня с месо или друга печена паста със сиренa и гъби.

Богати, мощни вина с плътно тяло
Тази е най-интересната и висока по отношение на цената в магазина група. Тези вина са емблемите на модерния винен свят: австралийски шираз, калифорнийско каберне, аржентински малбек, южноафрикански пинотаж, зинфандел и гренаш, най-вълнуващите според мен италиански вина - бароло и барбареско, Приорат от Испания, традиционните червени от Франция като Chateauneuf-du-Pape и големите от Бордо, супертосканските.

Изобщо те са черешката на тортата и съчетанието трябва да е достойно за тази изключителна концентрация и мощ. Такива вина могат да се пият и самостоятелно, вкусвайки богатство от неизброими аромати, но обикновено след чаша или две сетивата са наситени. Достойна компания за великите червени са традиционните стекове, печени ребра, пикантни ястия с месо и екзотични подправки, дори гладък, тъмен шоколад или десерт с преобладаващо съдържание на какао.

Този списък далеч не изчерпва всички възможности, по-скоро може да послужи като основа – основа на знания, които ще ви помогнат уверено да избирате бутилка-две вино сред необятното разнообразие на пазара.

Юлия Костадинова, главен  редактор на DiVino.bg

Днешният въпрос е:

Кое вино препоръчва сп. "Меню" за съчетаване с виетнамски ястия?
а. Бароло
б. Немски ризлинг
в. Пинотаж
г. Кианти

Общите условия за участие в играта "Вкус (на) загадка"

2 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.



13
Не е посочен 03.05.2012|14:01
да,бе ,да!!!
12
Не е посочен 02.05.2012|11:41
много хубава статия за виното :)
11
Не е посочен 02.05.2012|11:40
виното си е вино , каквото и да си говорим :)
10
Не е посочен 02.05.2012|11:26
всичко си подхожда , само да имаш продуктите :)
9
Не е посочен 02.05.2012|11:20
Щом сте рекли!
8
Не е посочен 02.05.2012|11:18
Много свежа статия :)
7
Не е посочен 02.05.2012|11:10
6
Не е посочен 02.05.2012|11:02
Всяка вечер по 50 грама за здраве :)
5
Не е посочен 02.05.2012|10:57
Винцето си е винце :)
4
Не е посочен 02.05.2012|10:47
Чак сега ми се прииска от това :)
3
Не е посочен 02.05.2012|10:01
невероятно добра комбинация...
2
Не е посочен 02.05.2012|09:56
нали,на мен също:)))
1
Не е посочен 02.05.2012|09:36
Лук и шоколад ми е много любима комбинация :)))
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay