Всички сме чували откъслечна информация относно това, че тампоните са вредни. Дори опасни. Вероятно до ушите ви са стигали подобни твърдения и за дамските превръзки.
Останахме ужасени обаче, когато открихме всички факти, събрани на едно място и достъпно обяснени. За това се е погрижил д-р Джоузеф Меркола - известен американски специалист по алтернативна медицина. В своя популярен сайт той обяснява подробно какви неочаквани и вредни неща се съдържат в продуктите за дамска хигиена.
Оказва се, че думата "защита", основна за рекламите на тампони и дамски превръзки, означава единствено защита от протичане или неприятна миризма. Не и защита на здравето. Не и защита на тялото от вредни за него вещества.
Ето какво се има предвид:
"Меки като памук" не означава "изработени от памук"
Истината е, че съвременните санитарни продукти за употреба по време на месечния цикъл се правят основно от изкуствена коприна, вискоза и целулоза. И трите материала се произвеждат от дървесина, нямат нищо общо с естествения памук. Има голяма вероятност силно абсорбиращите им влакна да залепнат за вагиналната стена и да останат вътре в тялото, след отстраняване тампона.
Лесно можете да се уверите в съществуването на такава опасност. Просто отворете един тампон и го потъркайте с пръсти над парче хартия. Ще забележите как по нея падат влакнести прашинки. Суперабсорбиращите тампони са особено опасни, тъй като прилепват съвсем плътно към вагиналната стена и част от покритието ѝ може да се отдели при отстраняването на продукта.
Опасните диоксини
Изкуствената коприна обикновено се избелва с хлор. Съответно, има голяма вероятност върху нея да се образуват токсични канцерогени, диоксин и остатъчни продукти от дезинфекцията, например трихалометан.
Изследвания сочат, че диоксинът се натрупва върху мастната тъкан в човешкия организъм, а дори ниските нива на съдържанието му могат да се свържат с: нарушения в растежа на тъкан в областта на корема и половите органи; нарушения в растежа на клетките из цялото тяло; потискане на имунната система; нарушения в ендокринната и хормоналната система. Доказано е, че диоксинът може да остане в тялото 7-11 години.
Колкото до дамските превръзки...
Днес на пазара откриваме цяло поколение такива продукти, направени от петрохимикали. Най-разпространените видове дамски превръзки са произведени от над 90% пластмаса, получена от суров нефт. В състава се включват суперабсорбиращи полиакрилати, полипропилен и полиетилен.
Синтетичните материали и пластмасата ограничават свободния приток на въздух, задържат влага и по този начин създават в интимната зона среда, подходяща за развитието на бактерии. Чувствителната тъкан може да се възпали.
Как да се предпазим?
Основият съвет на д-р Меркола е да търсим продукти от естествен памук!
Специалистът ни напомня и за риска от животозастрашаващия Синдром на токсичния шок, свързан с употребата на тампони. За да бъде сведен до минимум:
- Избягвайте суперабсорбиращи тампони. Избирайте онези, които имат най-ниско ниво на абсорбация, и все пак ще ви свършат работа.
- При всеки възможен случай използвайте дамски превръзки вместо тампон.
- През нощта винаги слагайте нощна превръзка, никога не си лягайте с тампон!
- Сменяйте тампоните най-много на 4 часа.
- По никакви причини не използвайте тампони в момент, когато не сте в цикъл.
Ако тази статия ви е била интересна и искате да четете още полезни здравни материали от нас, можете да се присъедините към Jenite.bg във Facebook!
98 | 6 |