Любимите пържени филийки, по-известни като "френч тоуст", не идват от Франция. Всъщност популярната закуска датира много преди Франция да добие днешните си контури и привички в кухнята, пишат от Kulinar.bg.
Фактът, че някой някога се е сетил да потопи стария хляб в смес от яйца и мляко, е съвсем логичен. Още повече, хлябът е бил (и все още е) основна храна за много култури, а пилеенето на храна е било истински грях.
Най-ранното споменаване на пържените филии ни отвежда до най-старата колекция с рецепти, оцеляла на европейска територия. Става въпрос именно за латинската книга с автор Марк Гавий Апиций, който бил известен с любовта си към завъртяните ястия, които днес наричаме "гурме".
Рецептата на латински разказва за потапянето на хляба само в мляко, не в яйца, и не носи конкретно наименование.
Изглежда, че вариантът на най-близката до днешната рецепта, е немски и е от 14 век. Или "Arme Ritter", в буквален превод "бедни рицари", както до ден днешен наричат пържените филии в Швеция, Норвегия и Финландия.
През 15 век пък откриваме няколко английски рецепти за "pain perdu", или "стар хляб", които много се доближават до идеята за френч тоуст.
Подобно ястие, познато като suppe dorate, било популярно в Средновековна Англия, въпреки че англичаните вероятно са знаели рецептата от норманите (народ, близък до викингите). Рецептата на последните пък носела името tostees dorees.
Според други източници, на които не се знае до каква степен може да се разчита, френч тоустът идва от САЩ. Според тази "легенда", през 1724 година готвач на име Джоузеф Френч изобретил рецептата.
Само че не бил особено грамотен и пропуснал апострофа, който отбелязва притежания в английския език. Така, вместо French's toast, се получило Frenchs toast. Последната буква по-късно отпаднала, за благозвучие.
Любопитно е, че, преди да бъдат титулувани като "френски", пържените филийки се наричали немски и испански тоуст.
Защо днес това наименование е така популярно? Поради същата причина, поради която американците наричат пържените картофи "френч фрайс" - популяризирани са в Щатите от френски имигранти.
Колкото до това, че закуската се е приготвяла само със стар хляб – не е съвсем вярно. Могат да се открият рецепти, предназначени за аристократите, в които се използвал специален обогатен хляб.
Как се наричат пържените филийки в други части от света?
Великобритания: Eggy Bread, Gypsy toast
Португалия и Бразилия: Rabanada, сервира се като коледен десерт
Испания: Torrijas, предлагани като великденски десерт
Шри Ланка: Bombay Toast
Италия: Mozzarella in Carrozza
Предлагаме ви и две много вкусни рецепти за т.нар. "френч тоуст" - френч тоуст на фурна и френч тоуст с ябълка и канела.
3 | 0 |